Poglavlje 15 u pregovorima sa EU, koje se tiče energetike , vrlo je zahtevno i Vlada Srbije će morati da usvoji i sprovede Energetsku strategiju u saglasnosti i prema rokovima iz Ugovora o energetskoj zajednici, čulo se na Završnoj konferenciji tvining projekta Slovačke i Srbije za jačanje kapaciteta Agencije za energetiku.

Kroz Tvining projekat Slovačke i Srbije, koji je Evropska unija finansirala sa milion i po evra, jačani su kapaciteti Agencije za energetiku Srbije (AERS), kako bi ona ispunjavala obaveze koje Srbija ima u pristupanju EU i po Ugovoru o Energetskoj zajednici, rečeno je danas na završnoj konferenciji projekta, koji je trajao 20 meseci.

Ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je novinarima na predstavljanju rezultata Tvining projekta između dve regulatorne agencije Srbije i Slovačke da će on pomoći da AERS bude spremna da prati sve izazove celog energetskog sektora u pregovorima sa EU.

Ona je podsetila da je AERS formirana 2005, a danas ima 38 zaposlenih, i da je uspela da uspostavi temelj nezavisnosti, ali da je to tek početak, jer je čekaju brojne obaveze, kao i kadrovsko i resursno osposobljavanje.

Poglavlje 15 u pregovorima sa EU je veoma ozbiljno, jer moramo da se prilagodimo regulativama i opredelimo kojom brzinom ćemo to da uradimo, rekla je Mihajlović.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je istakao da će usklađivanje Srbije u Poglavlju 15, koje se tiče energetike, biti ključno u njenom napretku u pridruživanju EU.

image(1)

Izazov zaštite životne sredine će biti najteži i zahteva najviše novca, predočio je on.

Devenport je ukazao da će Vlada Srbije morati da usvoji i sprovede Energetsku strategiju u saglasnosti i prema rokovima iz Ugovora o energetskoj zajednici.

To će dati dalji podsticaj restrukturiranju i modernizaciji energetskih kompanija u vlasništvu države, kao što su Srbijagas i EPS, obezbeđujući nove investicije, rekao je Devenport.

Prema njegovim rečima, regulisane cene energenata moraju da pokriju sve opravdane troškove, državne podsticaje posetepeno treba ukinuti, a stepen naplate dovesti na odgovarajući nivo.

Ministar privrede Slovačke Tomaš Malatinski izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je Srbija početla pristupne pregovore prošle nedelje i ukazao da je to nova šansa za širu saradnju u svim oblastima.

On je istakao da učlanjenje srpske energetike u evropsko tržište od 500 miliona potrošača znači na kraju harmonizovanje i liberaliozovanje poslovnog ambijenta u energetskom sektoru.

Malatinski je istakao da je pred Srbijom zahtevan zadatak, koji treba da ispuni, predočio da je ona sad u situaciji u kakvoj je bila Slovačka na početku procesa i ponudio svesrdnu pomoć svoje zemlje i njegovog ministarstva.

SAOPŠTENJE ZA ŠTAMPU

Visoki zvaničnici obeležili su 29. januara 2014. godine u Privrednoj komori Srbijezavršetak uspešnog tvining projekta EU „Izgradnja kapaciteta Agencije za energetiku Republike Srbije“.
Projekat je finansirala EU kroz donaciju od milion i po evra a realizovala ga je Regulatorna kancelarija za mrežne industrije Republike Slovačke tokom 20 meseci koliko je projekat trajao sa ciljem jačanja kapaciteta Agencije za energetiku Republike Srbije kako bi ona ispunila obaveze koje Srbija ima u skladu sa novim Zakonom o energetici, procesom pristupanja EU i Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice.

Prisutnima se obratila gđa Zorana Mihajlović, ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine Republike Srbije, g. Tomaš Malatinski, ministar privrede Republike Slovačke, g. Jozef Holjenčik, predsednik Regulatorne kancelarije za mrežne industrije Slovačke, g. Ljubo Maćić, predsednik Saveta Agencije za energetiku Republike Srbije, g. Majkl Devenport, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i g. Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice.

Koristeći dobra iskustva Slovačke, stručnjaci na projektu organizovali su 48 obuka i tri specijalizovana studijska putovanja kolegama iz Srbije kako bi se ojačali kapaciteti Agencije za energetiku u oblasti razvoja i primene regulatornih strategija i nadzora nad reformama potrebnim u energetskom sektoru.

Posebna pažnja posvećena je unapređenju kapaciteta AERS u oblasti regulacije cena aodobrene su i primenjuju se metodologije za određivanje cena i tarifni sistemi usklađene sa zakonodavstvom EU u oblasti energetike i najboljom regulatornom praksom. Na osnovu rezultata rada mešovitih radnih grupa, AERS je pripremila nove ili usvojila izmene postojećih metodologija u slučajevima kada je to bilo potrebno kako bi se one uskladile sa novim Zakonom o energetici i važećim zakonodavstvom EU.

U ovom trenutku, a kao rezultat Projekta, važeće metodologije su u skladu sa zakonodavstvom EU. U Izveštaju o realizovanim aktivnostima date su preporuke za uvršćavanje kvaliteta snabdevanja u regulaciju cena. Ojačan je kapacitet AERS u oblasti nacionalnih tržišta energije i izrađena je metodologija za nadzor tržišta u kojoj su navedene preporuke za unapređenje funcionisanja tržišta energije u Srbiji.

Projektom su takođe ojačani kapaciteti AERS vezani za regionalna tržišta energije i saradnju na regionlanom nivou i unapređen je regulatorni okvir za uvođenje inteligentnih mernih sistema i nadzor nad kvalitetom snabdevanja. Pripremljen je Izveštaj o funkcionalnim zahtevima za uvođenje inteligentnih sistema koje je predviđeno pravilima o radu prenosnog i distributivnog sistema i u Izveštaju su dati predlozi za unapređenje i izmene određenih odredbi pomenutih pravila. U decembru 2013. godine, AERS je usvojila Pravila o praćenju tehničkih i komercijalnih pokazatelja i regulisanju kvaliteta isporuke i snabdevanja električnom energijom i prirodnim gasom.

Unapređen je kapacitet AERS u oblasti obnovljivih izvora energije, napravljen je pregled važećeg pravnog okvira i prakse vezane za investicije u obnovljive izvore energije kao i izveštaj o otklanjanju prepreka za investicije u obnovljive izvore energije.

Jačanje organizacionih i upravljačkih kapaciteta AERS predstavljalo je važan deo u implementaciji Projekta. S tim u vezi je urađena je analiza rada uzimajući u obzir nadležnosti AERS u skladu sa novim Zakonom o energetici i napravljen je Plan rada AERS u kojem su date preporuke za promene u organizacionoj i operativnoj strukturi, broju zaposlenih, potrebama za određenim znanjima i resursima i on će biti realizovan u narednim mesecima.

Korisnik projekta smatra rezultate Projekta kao važan korak ka daljem jačanju AERS kao nacionalnog regulatora u oblasti energetike kao i u suočavanju sa budućim izazovima koji će se javiti tokom primene važećeg zakonodavstva EU u oblasti energetike.

Detaljnije informacije:

G. Dušan Daković, Odnosi sa javnošću, Agencija za energetiku Republike Srbije, dusan.dakovic@aers.rs; Tel.: ++381/(0)11/3037186
Gđa Nadežda Dramićanin, Savetnik za informisanje i komunikacije, Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, Tel.:+ 385/(0)11/3083 200