Evropska komisija je na zvaničnoj ceremoniji objavila dobitnike Treće EU nagrade za integraciju Roma za Zapadni Balkan i Tursku. Pokrenuta 2014. godine, nagrada ima za cilj da naglasi politički značaj integracije Roma u procesu proširenja EU, da poveća ulogu ključnih igrača, i da pokaže odlučnost i posvećenost EU da poboljša socijalnu inkluziju Roma.

Potpuni spisak i biografije dobitnika možete pronaći ovde, a među njima su i dve aktivistkinje iz Srbije.

Ana Šaćipović

Ana je direktor Udruženja Romkinja “Osvit” iz Niša. Udruženje se fokusira na podizanje svesti među Romkinjama i unutar cele romske zajednice, o važnosti njihovog uključivanja u društveni, ekonomski, obrazovni i kulturni život. “Osvit” takođe ima za cilj sprečavanje i borbu protiv nasilja u romskim porodicama osnaživanjem žena da prekinu ciklus nasilja i da utiču na javnost i donosioce odluka da stvore društvo bez diskriminacije.

2005. godine pokrenula je prvu SOS telefonsku liniju na romskom i srpskom jeziku za romske žene i decu žrtve nasilja. Ova važna inicijativa je praćena edukativnim radionicama i uličnim akcijama za promovisanje prepoznavanja i prevencije nasilja u partnerskim odnosima. Udruženje takođe prati rad lokalnih institucija i izdaje preporuke o javnim politikama koje doprinose poboljšanju položaja žena i Romkinja.

Ana je i autorka programa „Podrška poboljšanju položaja Romkinja“, koji doprinosi boljem kvalitetu usluga koje lokalne institucije pružaju Romkinjama kako bi ostvarile svoja prava.

“Pred nama je dug put. To je proces kada menjate svest, govoreći da su žene jednake sa muškarcima. Da Romkinje imaju ista prava kao i druge žene bez obzira na njihovu etničku pripadnost, nivo obrazovanja, socijalni status. Naši zakoni garantuju jednaka prava za sve,” rekla je ona.

Slavica Vasić

Slavica je aktivistkinja i suosnivačica Romskog ženskog centra „BIBIJA„, osnovanog 1998. godine u Beogradu. Misija centra je jačanje položaja Romkinja u društvu i vidljivost njihovih prava, uključujući i pravo na obrazovanje, slobodan izbor partnera, zapošljavanje i adekvatne zdravstvene usluge. „BIBIJA“ je takođe posvećena rešavanju pitanja nasilja nad Romkinjama i ranih brakova u romskoj zajednici.

Slavica je posebno uključena u socijalnu integraciju žena iz višestruko marginaliziranih grupa. Doprinela je povećanju vidljivosti marginaliziranih Romkinja na tržištu rada, ali i skretanju pažnje javnosti na predrasude i stereotipe prema Romkinjama i drugim marginaliziranim grupama. Posebno je posvećena pomaganju devojčicama u njihovom obrazovanju.

Takođe je učestvovala u izradi nekoliko strateških dokumenata vezanih za rodnu ravnopravnost i socijalnu inkluziju Roma i Romkinja. Ona nastavlja da prati javnu politiku u tim sektorima.

„Moja prava nagrada su devojke, mlade žene koje su uspele da promene svoje živote. Već vidim promene u nekim mlađim devojkama; najvažnija stvar za romske žene ili devojke je obrazovanje. Želimo da smanjimo broj ranih brakova, želimo da se romske devojke obrazuju, želimo da budu kao i sve druge žene u Srbiji“, tvrdi ona.

Han: Odajemo počast pokretačicama promena

Komesar EU za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju Johannes Han kaže da nagrada promoviše inkluzivno društvo.

„Оvogodišnjom nagradom, EU odaje počast aktivistkinjama Romkinjama, pokretačicama promena, čija posvećenost doprinosi promovisanju inkluzivnijeg društva. Unapređenje ženskog liderstva i ekonomskog osnaživanja je apsolutni prioritet Evropske unije. Mi promovišemo ravnopravnost polova i osnaživanje žena u svim aspektima naše politike, kako unutar tako i izvan EU, jer je to na dobrobit svih.“

Od procenjenih 10-12 miliona Roma koji žive u Evropi, oko milion živi na zapadnom Balkanu i oko 2,8 miliona živi u Turskoj. Romi imaju bogatu kulturu i istoriju, koja je neraskidivo povezana sa Evropom, ali su se takođe suočili sa dugom istorijom siromaštva i isključenosti. Iako su ravnopravni građani, previše ih je još uvek žrtve rasizma, diskriminacije, socijalne isključenosti i žive u velikom siromaštvu. Poboljšanje inkluzije Roma stoga i dalje ostaje ključni prioritet za EU i efikasna integracija postaje jedan od uslova koje zemlje proširenja moraju ispuniti kako bi postale država članica.

Svečana dodjela nagrada održana je u okviru Četvrte romske sedmice EU (od 18. do 21. marta 2019. godine).