Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović i evropski komesar za kulturu, obrazovanje i mlade Tibor Navračič ocenili su u ponedeljak da su kultura, obrazovanje, mladi i sport najbolji mostovi na kojima treba graditi saradnju sa Evropskom unijom (EU).

Joksimović je istakla da je Srbija veoma aktivna u programima EU iz oblasti nauke Horizont 2020, kulture i mladih Erazmus plus.

Kako je ocenila, ključni preduslov za održivost ekonomskih reformi koje Vlada sprovodi su nastavak reforme obrazovanja, razvoj ekonomije zasnovanog na znanju i inovacijama i potrebama tržišta.

Joksimović je naglasila da je Srbija aktivna i na političkom nivou po ovim pitanjima, promovišući razmenu mladih u regionu u okviru Berlinskog procesa, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Ona je izrazila očekivanja da će u budućnosti razmena mladih i studenata između Srbije i zemalja EU biti još veća.

Navračič je ocenio da je Srbija najbolji partner EU u regionu i izrazio očekivanja za još uspešniju saradnju.

Sagovornici su se saglasili da u vremenu ekonomske krize saradnja u oblastima kulture, obrazovanja, sporta i mladih ima značajnu ulogu i u spoljnoj politici EU pošto, ikao ne toliko vidljiva, doprinosti čvršćem povezivanju među državama.

 

Tokom boravka u Beogradu, komesar Navračić posetio je Fiološki fakultet gde je razgovarao sa predstavnicima tog fakuteta koji je nedavno opremljen najsavremenijim tehnikom simultano prevođenje, nabaveljoj zahvaljući projektu EU Tempus REFLESS.

Komesar je zatim obišao renovirane delove sedišta Rektorata Beogradskoj univerziteta gde je razgovarao sa prof. Vladimiro  Bumbaširevićem, rektorom Univerziteta u Beogradu.

Sastao se i sa predavačima iz Srbije u okviru platforme eTwinninga.

 

Informacije o projetima koje je finansirala EU

O projektu REFLESS

Projekat Reforme nastave stranih jezika u Srbiji (REFLESS) je finansiran u okviru EU Tempus programa i realizovan u periodu od decembra 2010. do decembra 2014.

Projekat je pomogao uspostavljanje četiri nova programa za master studije u Srbiji koji su od velikog značaja za politiku višejezičnog obrazovanja i proces pristupanja Srbije EU:

  • dva programa master studija na temu konferencijskog prevođenja koji se u potpunosti baziraju na praktičnim veštinama i znanju (na unverzitetima u Beogradu i Novom Sadu). Predavanja se održavaju u skladu sa profesionalnim standardima koje definišu Generalni direktorat za prevođenje Evropske komisije i njegove službe. Počev od akademske 2015/16. godine, master program će iznedriti visokokvalifikovane prevodioce za proces evropskih integracija;
  • dva master programa namenjena podučavanju srpskog kao stranog jezika (na beogradskom i novosadskom univerzitetu).

Zahvaljujući projektu, Srbija je postala član ECML (Evropskog centra za savremene jezike Saveta Evrope) i dalje može razvijati politiku nastave jezika na nacionalnom nivou kao i metode nastave u skladu sa evropskim standardima. Projekat je okupio 18 partnerskih institucija ukljućujući filološke fakultete u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru, odnosno univerzitete iz Francuske, Austrije, Slovačke i Velike Britanije, te četiri privredne komore, Nacionalnu službe za zapošljavanje i Ministarstvo obrazovanja.

O projektu EU HETIP

Kroz projekat „Unapređenje infrastrukture visokoškolskih ustanova u Srbiji – EU HETIP”, Evropska unija je pomogla Ministarstvu obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja da unapredi infrastrukturu 27 fakulteta na pet državnih univerziteta u Srbiji donacijom od 30 miliona evra.

Projektom je finansirana obnova laboratorija, istraživačkih, naučnih i studentskih kabineta i komunalnih objekata na 27 srpskih javnih fakulteta u: Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Kraljevu, Novom Pazaru, Boru, Vrnjačkoj banji, Čačku i Leskovcu.

Dvogodišnji projekat je zvanično zatvoren u prostorijama Rektorata Univerziteta u Beogradu (Kapetan Mišino zdanje) u oktobru 2014. Sama zgrada je renovirana donacijom EU u iznosu od milion evra. Radovi su obuhvatili rekonstrukciju fasade, krova i prozora te instalaciju panoramnog lifta koji osobama sa invaliditetom omogućuje nesmetano kretanje kroz zgradu.

EU je kroz ovaj projekat finansirala i renoviranje Botaničke bašte „Jevremovac“ u Beogradu, donacijom u vrednosti od 1,4 miliona evra. Nakon dve godine, vrtovi botaničke bašte su ponovo otvoreni za javnost u oktobru 2014.

O platformi e-Twinning

eTwinning internet platforma je pokrenuta 2005. u okviru programa eLearning Evropske komisije. Platforma je namenjena osoblju (nastavnicima, direktorima, bibliotekarima itd) zaposlenom u osnovnim i srednjim školama i obdaništima. Platforma omogućuje međusobnu komunikaciju i saradnju osoblja, razvoj projekata i razmenu ideja i najboljih praksi. Srbija je platformi pristupila u januaru 2015. U ovom trenutku je na portalu registrovano skoro 500 nastavnika, koji su aktivno uključeni u različite projekte platforme.