Zahvaljujući projektu Tvining koji finansira Evropska komisija, Srbija je napravila još jedan važan korak u pristupanju glavnom finansijskom instrumentu Evropske unije, IPARD-u. Cilj IPARD-a je da uskladi ruralni razvoj sa standardima EU i unapredi konkurentnost srpske poljoprivrede na stranim tržištima.
IPARD finansira čitavu paletu mera kao što su ulaganje u farme, prerada i marketing proizvoda, i proširenje ruralne ekonomije kroz podršku ruralnom turizmu, uzgajanju organskih proizvoda i lokalnim akcionim grupama kroz takozvani LIDER program. Udeo IPARD-a je obično je 60 odsto, dok korisnik uzgajivač, rukovodilac posla u oblasti prehrane i drugi korisnici finansiraju 40 odsto rada.
Projekat „Pomoć upravnim organima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije u izradi IPARD programa 2014-2020, podrška za akreditaciju i obuku“ sprovela je Agrarmarkt Austrija (AMA), austrijska agencija za poljoprivredu i ruralni razvoj. U projektu su učestvovali predstavnici Odeljenja za ruralni razvoj kao i njihove kolege iz drugih organizacionih jedinica Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Cilj projekta bio je da unapredi pripremu srpske poljoprivrede i posebno sektora za ruralni razvoj za primenu zajedničke poljoprivredne politike EU (CAP). Namera je bila da se ojačaju institucionalni kapaciteti upravnih organa Ministarstva poljoprivrede kako bi se primenila komponenta ruralnog razvoja pretpristupnog instrumenta (IPARD). Reč je o glavnom instrumentu Evropske komisije za pomoć budućim članicama u modernizaciji i unapređenju konkurentnosti njihove poljoprivrede i ruralne ekonomije.
„Paket mera koje će se akreditovati pomoći će poljoprivrednom sektoru da se unapredi i dostigne evropske standarde u primarnoj proizvodnji i preradi proizvoda od mesa, mleka i voća i povrća“, kaže Aleksandar Bogunović iz Ministarstva poljoprivrede.
„Korist će biti i samim individualnim proizvođačima, ali i kompanijama koje se nalaze u grupi mikro, malih i srednjih preduzeća. Pored dostizanja evropskih standarda, sredstva podrške će omogućiti i podizanje konkurentnosti naših proizvoda i omogućiti povećanje obima proizvodnje, prodaje, a samimm tim i bolje uslove za nastup na sve zahtevnijim inostratnim tržištima“, dodaje Bogunović.
Tokom osmomesečnog projekta eksperti iz poljoprivrednih institucija Austrije, Bavarske i Francuske delili su svoje iskustvo sa kolegama iz Ministarstva poljoprivrede Srbije.
Definisani su i potrebni standardi i urađena su sva poglavlja IPARD programskog dokumenta, a tokom izrade programa, paralelno je rađena i obuka zaposlenih za te poslove.