Svetski izveštaj o invaliditetu iz 2011, navodi da u svetu živi oko 95 miliona dece sa smetnjama u razvoju. Prema UNICEFu, srpsko društvo tradicionalno pokazuje netoleranciju prema ovoj grupi, uzevši u obzir da dve trećine ove dece ne pohađa školu. Mišljenje javnosti je, očigledno, trebalo promeniti.
Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA)
Započet u maju 2011, projekat “Razvoj usluga unutar zajednice za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice” ima za cilj menjanje negativnih stavova javnosti.
Inicijativa, koju je finansirala EU, okupila je 41 opštinu u zajednički program donacija za uspostavljanje 52 uslužna centra na nivou lokalne zajednice koji obuhvataju centre dnevne nege, službe kućne nege i produženog boravka dece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica. Ove usluge su bile od presudnog značaja za uključivanje dece u život zajednice, razvijanje njihovih veština, kao i za pomoć porodicama da bez obzira na pritisak ostanu na okupu.
OVDE MI SE NAJVIŠE SVIĐA
Na otvaranju centra za produženi boravak u Knjaževcu u okviru ovog programa, devetogodišnji Stefan Ćirić je oduševljeno gledao oko sebe. Nije želeo da vidi spavaće sobe, već je ostao u dnevnom boravku i svima pokazivao kompjutere. “Ovde mi se najviše sviđa”, rekao je sa osmehom.
U centru su takođe bili i desetogodišnji bliznakinje Iva i Milica Džonić koje su uprkos smetnjama u učenju završile treći razred sa odličnim uspehom. Njihova učiteljica Snežana Đurić kaže: “Ovu decu bi trebalo poštovati zbog onoga što znaju i umeju.”
POZITIVNA ENERGIJA
Javni događaji poput “Dana igre”, čiji su domaćini bili poznati radio voditelji Gorica i Dragan, pružili su deci priliku da kroz druženje i zabavu nauče da prihvate jedni druge. Osnovna ideja je bila pružanje podrške deci u komunikaciji sa vršnjacima, kao i podsticanje da jedni od drugih nauče nove veštine.
„Ova neverovatna deca su me ispunila pozitivnom enrgijom. Trebalo bi da što više roditelja podstiče decu da učestvuju i prihvate svaki oblik različitosti”, rekao je Dragan na kraju događaja.
Una, devojčica sa smetnjama u razvoju, pojavila se u jednom od deset kratkih filmova i reklama koji je oslikao njen svakodnevni život u igri sa najboljim drugom ili u interakciji sa majkom. Ovo iskustvo je bez sumnje pomoglo Uni, ali i dovelo u pitanje način na koji ljudi prilaze osobama sa hendikepom.
Činjenica da je televizijske spotove makar jednom pogledalo impresivnih 84.9% ciljne grupe, ili 5 miliona ljudi, govori da je ovaj jednogodišnji projekat donekle doprineo razbijanju javnih zabluda promovisanjem ideje o društvenoj inkluziji i prikazivanjem pozitivnih praksi.
Projekat je takođe pomogao izgradnju pozitivne slike o deci sa smetnjama u razvoju, koji kao Una, Stefan, Iva i Milica poseduju finansijski, fizički, ljudski i socijalni kapital i trebalo bi im pružiti priliku da ga iskoriste.
DETALJI PROJEKTA – Medijska i kampanja podizanja svesti o društvenoj inkluziji dece sa smetnjama u razvoju u Srbiji
Partneri:
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike Vlade Republike Srbije
Bernard Brunhes International, Francuska (koordinator)
Poslovi i strategije u Evropi, Belgija
CARE Österreich, Austrija
Inicijativa za inkluziju “VelikiMali”, Srbija
Ukupna vrednost u evrima: 3 miliona
Doprinos EU u evrima: 3 miliona (100%)
Početak projekta: Maj 2011.
Završetak projekta: Maj 2012.
Rezultati: Nove usluge u lokalnim zajednicama,
razbijanje predrasuda
Metode: Donacije, jačanje kapaciteta,
medisjka kampanja, javni događaji
Veb-stranica: svadeca.rs