“Ovi rezultati (…) pokazuju visok nivo usklađenosti očekivanja civilnog sruštva sa sadržajem reformisane zajedničke poljoprivredne politike (ZPP)”, komentar je evropskog komesara za poljoprivredu, Dačijana Čološa.

Brisel, 10.3.2014. Više od tri četvrtine Evropljana (77%) veruje da će od nove zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) svi građani EU imati koristi. Više od 90% podržava glavna stremljenja ZPPa, kao što su planovi da se finansijka pomoć učini pravednijom i usmerenijom (92%) kao i planovi da se davanje subvencija poljoprivrednicima poveže sa njihovim nastojanjima za upotrebu ekološki prihvatljivih poljoprivrednih praksi (91%). Ovo su glavni zaključci istraživanja Eurobarometra o ZPPu koje je Evropska komisija objavila u ponedeljak 10. marta.

Ovi rezultati (…) pokazuju visok nivo usklađenosti očekivanja civilnog sruštva sa sadržajem reformisane zajedničke poljoprivredne politike (ZPP)”, komentar je evropskog komesara za poljoprivredu, Dačijana Čološa.

Ideju raspoređivanja subvencija poljoprivrednicima na pravedniji i usmereniji način ocenjena je kao “veoma dobra stvar” od strane 74% ispitanih na Kipru i 71%  ispitanih u Bugarskoj, ali je u Hrvatskoj na ovo blagonaklono gledalo samo 25% anketiranih. Podrška ovoj ideji je drastično veća nego krajem 2009, jer je proporcija onih koji su ovo ocenili kao “veoma dobru stvar” porasla za više od 10 bodova u Velikoj Britaniji,  (56%, +19), Španiji  (69%, +18), Irskoj  (62%, +11), Francuskoj (54%, +11), Portugaliji (61%, +11) i Sloveniji (60%, +11).

Činjenica da će subvencije davane poljoprivrednicima biti povezane sa njihovim nastojanjima za upotrebu ekološki prihvatljivih praksi je opisano kao “veoma dobra stvar” od strane više od 70% ispitanih na Kipru (78%) i u Švedskoj (73%), ali samo 29% anketiranih u Holandiji i 30% u Hrvatskoj (a u Nemačkoj je ovaj broj opao za 11%, na 51%).

Ostali trendovi koji se ističu su sledeći: više od 80% Evropljana podržava ključne ciljeve ZPPa (snabdevanje poljoprivrednim proizvodima, razvijanje ruralnih područja na pravedniji način, podrška mladim poljoprivrednicima); većina građana EU odobrava podršku poljoprivrednicima koja dolazi iz budžeta EU. Nivo pomoći poljoprivrednicima je 45% ispitanih opisalo kao adekvatan, 26% kao prenizak, a 13% kao previsok; 91% Evropljana smatra da je neophodno podržati ugrožena poljoprivredna dobra onda kada su ova suočena sa problemima u vezi sa klimom, zdravljem ili ekonomijom; 64% Evropljana je upoznato sa subvencijama EU namenjenim poljoprivrednicima u okviru ZPPa, dok je u prethodnom istraživanju 2009. samo 41% ikada čuo za ZPP; većina Evropljana (61%) je svesna da je prihod od poljoprivrede niži od prihoda u drugi privrednim granama.

Evropljani žele veću transparentnost kad je u pitanju poreklo mlečnih proizvoda i mesa. Kad je u pitanju informacija namenjena potrošačima, ispitivanje pokazuje da Evropljani poklanjaju mnogo pažnje kvalitetu mleka i određenih vrsti mesa, kao i da imaju velika očekivanja kad je u pitanju informacija o poreklu. Većina njih (53%) bi bila spremna da plati malo više za informaciju o poreklu ovih proizvoda kada bi se ona nalazila na etiketi.