„Brana i sinovi“ su jedno od 18 preduzeća koje je dobilo pomoć kroz projekat „Ovde smo zajedno – Evropska podrška za inkluziju Roma“, vredan 4,8 miliona evra, koji finansira Evropska unija a sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji, u koordinaciji sa Kancelarijom za ljudska i manjinska prava.
Program podrške zapošljavanju Roma i Romkinja je jedna od komponenti projekta. Od 249 preduzeća i inicijativa, koliko se prijavilo za ovaj program, izabrano je 18 najboljih. Preduzeca dobijaju pomoć u opremi, ali i podršku stručnjaka i profesionalnu obuku, u vrednosti od više od 500.000 evra, kako bi se omogućilo otvaranje više od 62 održiva radnia mesta za Rome.
U Kaleniću, gde će se na napuštenim kopovima RB Kolubara, graditi regionalna deponija za 14 opština Kolubarskog i Mačvanskog okruga, kao i beogradske opštine Lazarevac, Obrenovac i Barajevo, Romi su se ranije bavili sakupljanjem i prodajom uglja zaostalog na napuštenim kopovima zbog čega su često imali problema sa vlastima i policijom, piše reporter agencije Beta.
Sada nekoliko romskih porodica, u delu sela koje se zove Mlaka, živi od sekundarnih sirovina o čemu svedoče i table njihovih firmi istaknutih na kućama i poslovnim objektima.
Reklo bi se da su u tom poslu najdalje odmakli Vasići, Milena i Brana, koji sa sinovima i snahama od 2012. godine imaju porodičnu firmu „Brana i sinovi DOO“, čija je “glava” Milena (48).
Pretežna delatnost firme jeste otkup i dalja prodaja sekundarnih sirovina od metala, ali je u planu proširenje delatnosti kroz otkup tvrde i meke plastike, njene dalje prerade i prodaje krajnjim kupcima. Presovana i samlevena plastika je namenjena topljenju i ponovnoj upotrebi u industriji.
„Brana i sinovi“ su porodično preduzeće: vlasnica, Milena Vasić, je zadužena za administrativne i organizacione poslove, njen suprug Brana (51) ugovara poslove i prevozi sirovine, a u posao su uključena i dva sina sa suprugama.
Kroz projekat EU i OEBS-a su dobili tri mašine: mlin za preradu plastike, presu i traktor sa utovarivačem i otvorili tri nova radna mesta za dve Romkinje i jednog Roma.
Dodeljena oprema im omogućava efikasniju preradu sirovina i preradu svih vrsta plastike, što će obezbediti dalji rast i razvoj preduzeća. „Brana i sinovi“ su uložili više od 7.000 evra sopstvenog kapitala u reciklažni pogon, u kojem će biti smeštene nove mašine.
„Vrednost pomoći uz Evropske unije je oko 25.000 evra u mašinama i opremi. Gro toga je već stiglo u Kalenić, čekamo još traktor“, rekla je agenciji Beta vlasnica Milena Vasić.
Manirom iskusne poslovne žene kaže kako su se vremena promenila, a situacija na tržištu se pogoršala.
„Može li da se živi od ovoga? Mora, mada je sve teže. Nismo sami, konkurencija je jaka, a uglavnom radimo da bismo izmirili obaveze državi. Nama šta ostane“, priča Milena.
Dodaje kako se „ove godine dešava nešto što se ne pamti“ jer su cene njihovog proizvoda, mlevene plastike, pale deset puta! To neminovno utiče i na naše otkupne cene, veli ona. Obaveza firme „Brana i sinovi“ je zapošljavanje dvoje Roma uz uslov da njihov radni odnos traje do 2017. godine.
Od juna 2013. godine, projekat „Ovde smo zajedno – Evropska podrška za inkluziju Roma“ podržava sprovođenje Strategije za unapređivanje položaja Roma u Republici Srbiji u odabranim oblastima kao što su pristup osnovnim pravima, građansko učešće, obrazovanje, zdravstvena i socijalna zaštita, adekvatno stanovanje i kreiranje novih poslova.