Tokom aktivnosti projekta „Jačanje sistema alternativnih sankcija u Srbiji“ koji je finansirala Evropska unija sa 2,4 miliona evra u poslednje tri godine ostvareni su značajni rezultati u saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Srbije na daljem unapređenju i jačanju sistema alternativnih sankcija koji je u Srbiji u primeni od 2009. godine. Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, Ministarstvo pravde Republike Srbije predstavljaju rezultate projekta u sredu, 15.10.2014. u hotelu Metropol Palace u Beogradu sa početkom u 10.00 časova.
Učesnicima konferencije obratiće se Oskar Benedikt, zamenik šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji i direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Republike Srbije, dr Milan Stevović.
Cilj projekta je jačanje sistema alternativnih sankcija u cilju povećanja korišćenja alternativnih sankcija za prestupnike srednjeg rizika (rad u javnom interesu, uslovna osuda sa zaštitnim nadzorom), uključujući i elektronski nadzor i tužilački oportunitet.
EU je finansirala i nabavku preko 600 narukvica za elektronski nadzor sa pratećom opremom. Realizovana su i četiri pilot projekta koji su bili fokusirani na rad u javnom interesu (umesto prekršajne novčane kazne) u ustanovama socijalne zaštite i primenu revidiranog procesa izvršenja kazne kućnog zatvora. Projekat je, između ostalog, izradio i trening materijale o alternativnim sankcijama za tužioce i sudije.
U većini evropskih zemalja više osoba je obuhvaćeno sistemom alternativnih sankcija nego što se nalazi u zatvorima i trebalo bi da Srbija dosegne sličan nivo do kraja 2016. godine. Kao članica Saveta Evrope i kao zemlja koja je deo pretpristupnog procesa EU, Srbija je preuzela obavezu da razvije čitav niz van-institucionalnih mera i sankcija.
Završnoj konferenciji će prisustvovati predstavnici Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde, sudije, tužioci, poverenici za alternativne sankcije kao i predstavnici drugih pravosudnih institucija.
Projekat „Jačanje sistema alternativnih sankcija u Srbiji“ realizuje konzorcijum koji predvodi nemačka organizacija za tehničku saradnju GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH).