Evropska komesarka za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća (MSP) Elžbijeta Bjenkovska se tokom posete Beogradu sastala se sa premijerom Aleksandrom Vučićem, prisustvovala svečanom potpisivanju sporazuma o garancijama između Evropskog investicionog fonda (EIF) i dve srpske banke (Unicredit i Banca Intesa), čime će se obezbediti direktne garancije bankama da podrže oko 6.000 malih i srednjih preduzeća u Srbiji sa 200 miliona evra kredita pod povoljnijim uslovima u naredne tri godine.

Bjenkovska: Neophodno je raditi na privatizaciji velikih javnih preduzeća

Nakon sastanka sa premijerom i izabranim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, u saopštenju Vlade Srbije navodi se da je Bjenkovska istakla da je Srbija stub stabilnosti u regionu i da je neophodno raditi na održavanju mira i dobrosusedskih odnosa. Ona je pozdravila i ekonomske promene koje je Srpska vlada sprovela i naglasila da je neophodno raditi na privatizaciji velikih javnih preduzeća, saopštila je Vlada Srbije.

FoNet

Region Zapadnog Balkana spreman je za dublji oblik ekonomske integracije kroz uspostavljanje jedinstvenog tržišta, što bi podiglo konkurentnost regiona u celini, ocenio je premijer Srbije Aleksandar Vučić, navodi se u saopštenju.

Bjenkovska i Vučić su razgovarali o evropskom putu Srbije, problemima u dijalogu sa Prištinom, kao i podršci EU Srbiji kroz programe za podršku malim i srednjim preduzećima, saopštila je Vlada Srbije.

200 miliona evra za kreditiranje malih i srednjih preduzeća

Sporazumom, koji je potpisan u Vladi Srbije, u okviru programa EU COSME, obezbeđeno je 200 miliona evra koji će biti na raspolaganju za oko 4.600 malih i srednjih preduzeća u Srbiji, kao povoljni krediti u naredne tri godine.

Sporazum o garanciji između Evropskog investicionog fonda (EIF) i dve banke koje posluju u Srbiji – Unikredit i Inteza – potpisali su u Vladi Srbije izvršni direktor EIF Pjer Luiđi Ðilbert, predsednica Izvršnog odbora Banke Inteza Draginja Ðurić i predsednica Izvršnog odbora Unikredit banke Srbija Čila Ihaz.

FoNet

Sporazumom je predviđeno da Unikredit i Inteza plasiraju po 100 miliona evra kredita pod povoljnim uslovima i sa dužim rokom otplate za 2.400 odnosno 2.200 malih i srednjih preduzeća (MSP).

Evropska komesarka za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća Elžbijeta Bjenkovska u obraćanju na srpskom predstavila se kao velika prijateljica Srbije u Briselu, koja je, naglasila je važna zemlja za Evropsku komisiju.

Ona je istakla da program kreditiranja MSP izuzetan most između EU i zemalja kandidata, pošto COSME predviđa 2,3 milijarde evra koje do 2020. mogu koristiti sedam zemalja Jugoistočne Evrope.

“Samo EU može garantovati mir i stabilnost i ekonomski rast za naše građane”, poručila je evropska komesarka.

Potpisivanju sporazuma su pored nje, prisustvovali ministar privrede Srbije Goran Knežević i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Kako je rečeno prilikom potpisivanja sporazuma, finansijskom podrškom EIF pruža garancije kroz koje će te dve banke srpskim firmama davati kredite na duži rok, bez hipoteke i sa nižim kamatama.

Ðurić je navela da su kamatne stope u rasponu od 2,39 do 7,85 odsto, a da je dosadašnje iskustvo sa kreditima iz tog programa, koji su već plasirani proteklih šest meseci od 60 miliona evra, uz kamate od 2,39 do manje od četiri odsto.

Ðilbert je predočio da je COSME važan instrument koji omogućava preuzimanje rizika poslovanja od 50 odsto novoodobrenim kreditima srpskim preduzećima. Prema rečima šefa EIF, tako će dve banke moći bolje da upravljaju rizicima i pomognu MSP da prebrode teškoće.

Čila Ihaz je izjavila da će Unikredit obezbediti 100 miliona evra – deo za obrt i smanjenje kolatera, a deo za ulaganje u opremu i mašine i da će odobravanje kredita i isplata novca ići brzo, čak i za dva dana.

Ministar Goran Kneževiæ je podsetio da je u prvoj fazi iz COSME programa već 1.300 firmi u Srbiji povuklo sredstava od 60 miliona evra kod Banke Inteza od decembra prošle godine.

Bjenkovska: Srbija je na dobrom putu

FoNet

Tokom posete Beogradu komesarka Bjenkovska je učestvovala na panel diskusiji „Industrijska politika i razvoj malih i srednjih preduzeća u procesu pristupanja Srbije EU“, u organizaciji Privredne komore Srbije.

Govoreći na panelu ona je ocenila da je privredni rast koji je Srbija ostvarila prošle godine rezultat ambicioznih reformi koje daju rezultate i da je Srbija do sada unapredila poslovno okruženje za mala i srednja preduzeća i pojednostavila procedure.

Dodala je da su rast i nova radna mesta potrebni i Srbiji i EU.

Bjenkovska je istakla da je je EU najveći trgovinski partner Srbije i da ta razmena čini 50 odsto od ukupne.

„Trgovina Srbije i EU je u porastu i prošle godine povećana je za devet odsto“, istakla je ona i dodala da su „ulaganja EU u Srbiju izmedju 2005. i 2015. godine bila 13 milijardi evra, što je 15 puta više od drugih partnera“.

Bjenkovska je navela da je Srbija na dobrom putu i da je zadovoljna napretkom u njenom delokrugu rada.