Pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom 23 i 24, vezana za vladavinu prava, toliko su važna da se otvaraju među prvima, kako bi odmah mogao početi rad na reformama, a od tih poglavlja zavisi brzina pregovora, rečeno je na skupu posvećenom nezavisnosti tužilaštva.

Prava mera napretka u pregovorima nije toliko otvaranje poglavlja, koliko njihovo zatvaranje, ocenila je Nora Hajrinen iz Delagacije EU u Beogradu, na konferenciji „Nezavisnost tužilaštva – evropski standardi i napredak prema Akacionom planu za Poglavlje 23“.

Nora Hajrinen je rekla da civilno društvo i profesionalna udruženja moraju biti uključeni u reforme.

“Ako nema učešća društva, neće biti ni uspešnih reformi, ni zakona koji se uspešno primenjuju”, izjavila je Hajrinen. Ona je jačanje nezavisnosti pravosuđa okarakterisala kao prioritet.

Fonet

Šef Misije Saveta Evrope u Beogradu Tobijas Flesenkemper sugerisao je da Vlada Srbije evropske standarde i preporuke treba da prevede u lokalni kontekst i da u tom poslu „temeljitost treba da ima prednost u odnosu na brzinu“.

Predsednik Udruženja tužilaca Srbije Goran Iliæ ukazao je da nezavisnost tužilaštva predstavlja uslov vladavine prava. Smatra se da tužilaštvo mora da bude nezavisno na istom nivou kao sudovi, izjavio je Iliæ.

Prema rečima Mauricija Salustra iz Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju u Beogradu, nezavisno tužilaštvo je ono koje na isti način istražuje beskućnika i premijera.

“Ako situacija u Srbiji nije takva, postoji problem”, konstantovao je Salustro.