Šef Delegacije EU u Beogradu Sem Fabrici je konstatovao da je Srbija preduzela niz koraka na polju ranopravnosti polova i izrazio nadu da će biti usvojen zakon o rodnoj ravnopravnosti, na kojem se radi od 2016. godine.

Ambasador Fabrici je zajedno sa potpredsednicom Vlade Srbije Zoranom Mihajlović i ministrom za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Brankom Ružićem učestvovao na otvaranju Regionalne konferencije o rodnoj ravnopravnosti i reformi javne uprave na Zapadnom Balkanu

Fabrici je istakao značaj obnovljene perspektive zemalja Zapadnog Balkana u pogledu pristupanja EU koji će kako je najavljeno biti potvrđen i u novoj Strategiji proširenja. Ambasador je ukazao da reforma državne uprave igra važnu ulogu u procesu evropskih integracija i naveo da “u regionu Zapadnog Balkana žene još uvek nisu jednako zastupljene u javnom sektoru, naročito ne na vodećim pozicijama na kojima se donose odluke.”

FoNet

Fabrici je naveo da je Delegacija EU u Srbiji u saradnji sa agencijom UN Women zato pokrenula projekat „Podrška rodnoj ravnopravnosti“ u okviru programa IPA 201). “Cilj ovog projekta je da osnaži administrativne kapacitete za rodnu ravnopravnost i pomogne u ostvarivanju napretka u ispunjavanju nacionalnih i obaveza koje propisuje EU u pogledu integracije načela rodne ravnopravnosti u sve politike”.

Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović je u izjavi za medije poručila da “bez muškaraca nema rodne ravnopravnosti, zbog čega treba da radimo zajedno”. Ministarka Mihajlović je ocenila da je “Srbija napravila iskorake u oblasti rodne ravnopravnosti, ali ne možemo biti zadovoljni, jer treba još mnogo toga uraditi. Nastavićemo da radimo na zakonodavnom okviru i projektima kojima želimo da osnažimo žene” rekla je Mihajlović i dodala da je inicirano formiranje regionalne kancelarije za ravnopravnost Zapadnog Balkana.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Branko Ružić je ocenio da je rodna ravnopravnost jedna od temeljnih vrednosti srpskog društva te da je Srbija je u pojedinim segmentima rodne ravnopravnosti ispred nekih članica EU.

“U upravi imamo 61 odsto zaposlenih žena. To je pokazatelj koliko Srbija vodi računa o rodnoj ravnopravnosti. Kod mene u ministarstvu je odnos 90 prema 10 u korist žena”, izjavio je minister Ružić.

Ombudsman Bosne i Hercegovine Jasminka Džumhur je ocenila da je važno što je otvoren problem jednakosti polova, posebno sa aspekta javne administacije.

Najveći broj žalbi ombudsmanu u BiH se odnosi na pravosuđe i administraciju, a slično je u celom regionu. Što se tiče diskriminacije na osnovu pola, građani često ukazuju da nisu jednako tretirani u konkursnim procedurama, da se često traže isključivo žene za niže plaćena zanimanja, izjavila je Jasminka Džumhur.

Šef Misije OEBS u Beogradu Andrea Oricio je rekao da Regionalna konferencija skreće dodatnu pažnju na rodnu ravnopravnost i ukazuje na važnost zajedničkog rada.

“Državna uprava ima ključnu važnost za rodnu ravnopravnost, pružajući primer i podstičući privatna preduzeća”, ocenio je Oricio.

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u Skupštini Srbije Meho Omerović je rekao da je, što se tiče političkog predstavljanja žena, Srbija poodmakla, ne samo u odnosu na zemlje regiona, već i članice EU.

“Imamo više od 30 odsto žena u parlamentu, mnoge dame su na čelnim politčkim funkcijama, ali postoje i problemi što se tiče učešća žena u lokalnim samoupravama. Od 169 opština, u samo 12 su žene predsednice opština”, naveo je Omerović.

On je konstatovao da se ženama još ne daju funkcije koje same po sebi nose moć i vuku kontrolu finansijskih sredstava.