Nacionalna asocijacija za lokalni ekonomski razvoj (NALED) predstavila je 12. Sivu knjigu sa preporukama za ekonomske reforme. Iz asocijacije navode da ključnu podršku u sprovođenju reformi za bolji poslovni ambijent dali su Delegacija Evropske unije u Srbiji, USAID, Britanski fond za dobru upravu i nemački GIZ.

Šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Sem Fabrici, navodi da su tokom poslednjih 14 godina, NALED i njihovi članovi naporno radili na tome da doprinesu poboljšanju poslovnog okruženja u Srbiji i da se naporan rad isplati.

„Smanjenje birokratije je jedan je od glavnih stubova EU i zajedničkog tržišta. Zajedničko tržište je podstaklo ekonomski rast u EU i olakšalo svakodnevni život evropskih kompanija i potrošača. To je ono što jedinstveno evropsko tržište čini jednim od najvećih dostignuća EU. Sa procesom pristupanja i pregovorima o proširenju, Srbija je na putu da postane deo tih trendova“, ističe ambasador Fabrici.

Šef Delegacije EU kaže i da je uvođenje nove metodologije u proces proširenja način na koji se pojednostavnjuje birokratija, i da se neće promeniti fokusiranje na fundamentalne reforme.

„Kao i uvek, treba sagledati širu sliku, svi delovi koji oblikuju uspešno društvo ogledaju se u poglavljima koja čine proces usklađivanja sa EU. Ceo proces mora ići ruku pod ruku. Vladavina zakona je važna i iz perspektive poslovnog okruženja i atraktivnosti za ulaganja. Jasnoća, sigurnost i transparentnost – sve su to faktori koje preduzeća i investitori visoko cene kada donose svoje odluke“, zaključuje ambasador Fabrici.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić kaže da njen kabinet uvažava preporuke koje iznosi NALED.

„Dijalog javnog i privatnog sektora, vlade i civilnog društva, i otvorenost vlade za taj dijalog je jedna od ključnih stvari za brzi razvoj koji je Srbiji toliko potreban. Suštinski je važno da preporuke koje se nalaze u Sivoj knjizi pažljivo pogledamo, saslušamo probleme i analiziramo preporuke kako ih rešiti“, izjavila je premijerka.

Predsednik Izvršnog odbora NALED-a Dejan Đokić naglasio je da kroz Sivu knjigu NALED identifikuje probleme, daje predloge rešenja i uz podršku međunarodnih organizacija radi zajedno sa institucijama na sprovođenju tih reformi.

„U Sivoj knjizi 12 donosimo 27 novih preporuka i posebno izdvajamo 10 prioritetnih za 2020. godinu, a među njima naročito smanjenje poreza i doprinosa na zarade, unapređenje i proširenje sistema fiskalizacije, uspostavljanje javnog registra neporeskih nameta, proširenje obuhvata zakona za sezonske radnike, razvoj sistema eAgrar za elektronsku registraciju poljoprivrednih gazdinstava i dodelu subvencija, i ukidanje obaveze dokazivanja troškova prevoza“, rekao je Đokić.

Na konferenciji je istaknuto da su najviše uspeha u rešavanju preporuka prethodnog izdanja Sive knjige imali Ministarstvo finansija i Poreska uprava. Tokom prošle godine osmišljen je elektronski sistem i objektivna formula za automatsko obračunavanje paušalnog poreza koje uvodi predvidivost troškova za više od 100.000 preduzetnika. Sledeći korak je uvođenje mogućnosti objedinjene uplate poreskih obaveza na jedan umesto četiri računa.