Za IPARD u Srbiji je raspoređeno 175 miliona evra za period od 2014. do 2020. i to u godišnjim tranšama u vidu bespovratne pomoći (grantova). Prva alokacija za Srbiju u okviru IPARD programa je za 2015. godinu. Ova sredstva će biti na raspolaganju Srbiji do kraja 2018.

Srpske vlasti trenutno rade na pripremi sistema upravljanja i kontrole za sprovođenje IPARD programa. Ovaj sistem mora da ispunjava standarde dobrog upravljanja savremene javne administracije koji su prihvaćeni u zemljama članicama EU.

Nadležni organi se u svom radu rukovode konkretnim preporukama koje je Evropska komisija dala nakon revizije sistema upravljanja i kontrole IPARD programa sprovedene u maju i junu ove godine. Po završetku ovog posla, nadležni organi će ponovo podneti zahtev za akreditaciju. Komisija će potom ponovo oceniti poboljšanja i preporučiti dodatne mere ili izdati akreditaciju i poveriti upravljanje IPARD-om Srbiji.

Kada se donese odluka o poveravanju upravljanja, uslediće objava pojedinačnih konkursa u oblastima koje odabere Vlada Srbije (u nastavku).

Glavni ciljevi su povećanje bezbednosti hrane u Srbiji i unapređenje konkurentnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora, kao i pomoć Srbiji da se postepeno uskladi sa standardima EU do samog pristupanja Uniji.

Grantovi iz IPARD programa će doneti direktnu korist srpskim poljoprivrednicima, privrednim društvima i ruralnim zajednicama. Kandidati za dobijanje bespovratnih sredstava će moći da iskoriste ta sredstva za do 70% opravdanih troškova. Procenjuje se da će 175 miliona evra vredne bespovratne pomoći iz IPARD-a dovesti do ukupne investicije u poljoprivredu od oko 400 miliona evra (oko 50 milijardi dinara).

Vlasti u Srbiji su odabrale šest glavnih mera koje će se podržavati grantovima EU:

  1. Investicije u poljoprivredna gazdinstva proizvođača mleka, mesa, voća i povrća i drugih useva;
  2. Investicije u preradu i plasman poljoprivrednih proizvoda za mikro, mala i srednja preduzeća koja se bave preradom mleka, mesa, voća i povrća;
  3. Organska poljoprivreda;
  4. Lokalni razvoj u ruralnim sredinama od strane lokalnih akcionih grupa (naročito javno-privatnih partnerstava);
  5. Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i poslovni razvoj za privatne objekte seoskog turizma;
  6. Tehnička pomoć.