Ovih dana u više medija su se pojavile netačne tvrdnje o navodno nestručnim radovima na rekonstrukciji Golubačke tvrđave koje iznosi gospođa Marija Jovin. U želji da zaštitimo profesionalni integritet i ugled gospođe Jovin do sada smo se uzdržavali od reakcija na njene tvrdnje, ali zarad istine i kako bi javnost bila tačno i detaljno informisana o realizaciji ovog kapitalnog projekta, ovoga puta moramo da iznesemo informacije o pravom stanju stvari.

Projekat revitalizacije Golubačke tvrđave obuhvata složene radove na rekonstrukciji same tvrđave, izgradnji putne obilaznice i tunela kojim se saobraćaj konačno izmešta iz tvrđave, posetilačkog centra, potrebne infrastrukture i obaloutvrde duž Dunava.

Najveći izazovi u rekonstrukciji Golubačke tvrđave dolaze upravo od nepotpunog i nedovoljno razrađenog projekta koji su svojevremeno uradili preduzeće Albo inženjering i gospođa Marija Jovin kao glavni odgovorni projektant. U tom projektu nedostaju brojni delovi, među kojima su i precizni tehnički crteži postojećeg stanja i projektovanog izgleda svih bedema na tvrđavi. Bez ovih crteža je nemoguće izvoditi radove na najvećem delu tvrđave.

Nisu predviđena rešenja za zidanje zidova palate u okviru tvrđave koji se nalaze u vodi. Nedostaju i dokaznice o količini radova koje je neophodno izvesti, iz čega proizilazi da je projektant samo pretpostavio količine radova, umesto da one budu izračunate na osnovu preciznih crteža postojećeg i projektovanog stanja. Ovo je izazvalo situaciju da se izvođači radova gotovo svakodnevno suočavaju sa novim iznenađenjima na gradilištu.

Suočeno sa ovim problemom Javno preduzeće “Tvrđava Golubački grad”, kao zvanični investitor i upravljač kompleksom Golubačke tvrđave, bilo je prinuđeno da angažuje projektantsku kuću “VMS” iz Beograda da dopuni nedostatke u projektu gospođe Jovin, što predstavlja i dodatne troškove. To je, uz tehničke uslove za realizaciju projekta koje je propisao sam projektant (zida se uz pomoć krečnog maltera koji slabo vezuje na temperaturama ispod 5 stepeni C i uslovima visoke vlažnosti vazduha kakvi su neposredno uz Dunav) i poteškoća sa saobraćajem koji prolazi kroz samu tvrđavu, i uslovilo da radovi na tvrđavi počnu nešto kasnije i da teku sporije nego što je bilo predviđeno.

U dosadašnjem radu na rekonstrukciji Golubačke tvrđave su korišćeni materijali za koje su odobrenje dali konzervatorski nadzor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i sam projektant Marija Jovin. Postoji i dokument sa potpisom i pečatom gospođe Jovin u kojem se ona u potpunosti slaže sa upotrebom kamena koji se i koristi na rekonstrukciji tvrđave. Za do sada izvedene radove postoje i izveštaji konzervatorskog nadzora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u kojima nema nikakvih primedbi na kamen koji je korišćen za izgradnju zidina.

Stoga smo iznenađeni neprimerenim reakcijama gospođe Jovin i njenim pokušajima da kroz medije dezavuiše sve što se radi na rekonstrukciji Golubačke tvrđave. Nije uobičajeno da neko prvo potpiše da je nešto u redu, a onda za medije izjavljuje kako to isto ništa ne valja.Tim pre što je najveći deo problema koji postoje u ovom projektu izazvala upravo nepotpuna projektna dokumentacija u čijoj je izradi ona učestvovala. Ne možemo da dozvolimo neodgovorno ponašanje bilo koga ko je uključen u njegovu realizaciju, pa makar to bila i gospođa Jovin.

Veoma nam je stalo do toga da se projekat revitalizacije Golubačke tvrđave realizuje na najbolji mogući način i u skladu sa svim pravilima struke. Zbog toga smo i na nedavnom sastanku sa kolegijumom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture predložili konkretne mere za unapređenje saradnje kako bi se ubuduće izbegle bilo kakve sumnje u kvalitet, obim i tempo izvedenih radova. Svi napori investitora, izvođača, građevinskog i konzervatorskog nadzora, lokalne samouprave i drugih državnih organa su usmereni na uspešnu rekonstrukciju Golubačke tvrđave.

 

O projektu Socijalno-ekonomski razvoj dunavske regije u Srbiji 

Revitalizacija Golubačke tvrđave je složen projekat u čiju realizaciju Evropska unija kroz IPA fondove ulaže 6,6 miliona evra bespovratnih sredstava, a u najboljoj nameri da pomogne razvoj ovog dela Srbije. Ovaj projekat se realizuje u okviru ukupno 19,5 miliona evra vrednog projekta „Socijalno-ekonomski razvoj dunavske regije u Srbiji“ koji finansira Evropska unija, a sprovodi i sufinansira Austrijska razvojna agencija. U projektu revitalizacije Golubačke tvrđave Austrijska razvojna agencija nastupa kao predstavnik glavnog finansijera ovog projekta – Evropske unije.

Više informacija o projektu možete pronaći na www.danube-serbia.rs.

(Foto: serbia.com)