U Narodnoj biblioteci „Dositej Obradović“ u Novom Pazaru održana je panel diskusija na temu „Izazovi politike zapošljavanja na lokalnom nivou i proces evropskih integracija Srbije“.

Diskusija imala je cilj da omogući razgovor o izazovima, prilikama i uticaju procesa evropskih integracija Srbije na pitanja ekonomskog razvoja i politike zapošljavanja na lokalnom nivou. U fokusu razgovora bila su sledeća pitanja: Koje su ključne karakteristike tržišta rada i koji su dosadašnji rezultati aktivnosti lokalnih aktera po pitanju unapređenja situacije u oblasti zapošljavanja u Novom Pazaru? U kojim oblastima/sektorima je moguće očekivati otvaranje novih radnih mesta u budućnosti? Da li je i kakve promene potrebno inicirati ili sprovesti u oblasti obrazovanja da bi se odgovorilo potrebama lokalne privrede? Na koji način je moguće podstaći i kakve su perspektive za razvoj preduzetništva, naročito kod mladih? Koliko proces evropskih integracija može da pomogne u rešavanju problema nezaposlenosti – kakva je uloga projekata podržanih od strane Evropske unije?

Odgovore na postavljenja pitanja pokušali su da, u svojstvu uvodničara, daju Ramiz Paljevac, načelnik Odeljenja za privredu Grada Novog Pazara, Haris Imamović, savetnik za zapošljavanje u novopazarskoj Filijali Nacionalne službe za zapošljavanje i Mirza Aličković, osnivač kompanije „SMARTIT“. Moderator panela bio je Teo Taraniš, član Tima Evropa Srbija.

Tokom diskusije ukazano je na i dalje veoma nepovoljnu ekonomsku i socijalnu situaciju u Novom Pazaru koju karakterišu visoka stopa nezaposlenosti, naročito među mladima, ograničeni kapaciteti lokalne privrede za otvaranje novih radnih mesta i izostanak stranih investicija. U kontekstu potencijalnih rešenja za izazove sa kojima se suočava lokalno tržište rada istaknuta je potreba jače povezanosti obrazovnih institucija i lokalne privrede čemu bi moglo da doprinese usvajanje zakona o dualnom obrazovanju, korišćenje programa za dokvalifikaciju i prekvalifikaciju radnika za deficitarna zanimanja i veća podrška preduzetništvu. Kao činjenica koja ohrabruje naveden je podatak da je tokom 2016. godine broj novoosnovanih veći od broja preduzeća koja su prestala sa radom.

Mladi preduzetnik Mirza Aličković, osnivač kompanije „SMARTIT“, koji je jedan deo sredstava za otpočinjanje posla dobio u vidu bespovratnih sredstava kroz program Evropski progres, rekao je da su mladi ljudi skeptični i da se teško odlučuju na pokretanje sopstvenog posla, ali da je njegova kompanija najbolji primer kako je sa dobrom idejom moguće pronaći podršku i započeti posao.

Panel diskusiji prisustvovali su predstavnici/ce lokalne samouprave, Regionalne razvojne agencije Sandžaka – SEDA, srednjih škola, Državnog univerziteta u Novom Pazaru, nevladinih organizacija i mladi.

Panel diskusija organizovana je u okviru aktivnosti Tima Evropa Srbija uz podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i EU info centra.