Gotovo 70 odsto softvera instaliranog na računare u Srbiji nema odgovarajuće licence, a vrednost tog piratskog softvera je 70 miliona dolara, rečeno je u ponedeljak na konferenciji „Srbija na svetskoj mapi – sprovođenje prava intelektualne svojine“.

Šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Majkl Devenport izjavio je da su stručnjaci Evropske komisije ocenili da je administrativni kapacitet Srbije u oblasti zaštite intelektualne svojine veoma dobar, ali da se mora više raditi na punoj primeni zakonske regulative, prenosi FoNet.

Današnja konferencija je sastavni deo tvining projekta sa budžetom od 1,3 miliona evra, koji finansira EU. Osim Tvinig projekta, EU je donirala i 1,5 miliona evra za kupovinu tri mašine za uništavanje falsifikovane robe.

23009812_b

 

„Ekonomija dvadesetprvog veka se zasniva na ljudskim resursima, znanju, kreativnosti, pronalazaštvu, inovativnosti, novim tehnologijama. Zato zaštita i sprovodjenje prava intelektualne svojine zahteva našu punu paznju. 76 miliona radnih mesta (ili 35% od ukupne zaposlenosti) u EU je direktno ili indirektno generisano u sektorima koji su zavisni od zaštite prava intelektualne svojine“, rekao je Devenport.

I pored veoma duge tradicije koju Republika Srbija ima na polju zaštite prava intelektualne svojine – naime, ove godine u novembru Srbija slavi 95-tu godišnjicu od osnivanja Zavoda za zaštitu intelektualne svojine – trenutni nivo zaštite intelektualne svojine nije nešto čime u potpunosti možemo biti zadovoljni, rekao je Devenport i poručio da je potrebno je uložiti napor kako bi se osigurao nivo zaštite intelektualne svojine koji je sličan nivou koji postoji u EU, „uključujući i delotvorna sredstva za sprovođenje tih prava, ne kasnije od 1. septembra 2018. godine, kako se na to Srbija obavezala članom 75. Sporazuma o stabilizacji i pridruživanju sa EU“.

23009828_b

 

Ti proizvodi predstavljaju pretnju po zdravlje i bezbednost potrošača, ocenjeno je na skupu, uz podatak da je u jednom naletu u Srbiju stiglo više od pola tone krivotvorenih pesticida, koji su mogli da unište biljke i oranice pretvore u neupotrebljivo zemljište.

„Evropska unija pomaže Srbiji u sprovođenju ovih važnih zadataka, gde su ključni elementi uspeha koordiniran rad institucija i medjunarodna saradnju. Naš program za sprovođenje prava intelektualne svojine u Srbiji u vrednosti od 2.8 miliona evra pomaze da se dobra evropska praksa prenese i na srpske institucije: tržišnu inspekciju, upravu carina, policiju, tužilastvo, sudstvo“, rekao je Devenport.

„Tvining projekat od 1,3 miliona evra, koji sprovodimo sa našim partnerima iz Danske i Veliki Britanije je deo ovog paketa pomoći. Projekat je pomogao da se razmene iskustva, obuče zaposleni u pomenutim institucijama za sprovodjenje prava intelektualne svojine i predstavlja nastavak prethodno uspešno završenog projekta gde je Zavod za intelektualnu svojinu i kreiranje trening centra bio u fokusu“, kazao je Devenport.

Na konferenciji je iznet podatak da je prošle godine u Srbiji Uprava carine zadržala više od 670.000 artikala zbog sumnje da se radi o povredi prava intelektualne svojine, uključujući oko 160.000 delova za mobilne telefone i više od 105.000 igračaka.

Istovremeno je tržišna inspekcija zaplenila više od 220.000 proizvoda, uključujući gotovo 175.000 boca alkoholnih pića i više od 5.000 proizvoda za negu tela.

Navedeno je i da, zbog obima i kvaliteta krivotorene i piratske robe, nema sumnje da organizovani kriminal stoji iza te proizvodnje, uvoza i distribucije.

EXECUTIVE SUMMARY SRB REV