Važno je kod građana podići svest da korišćenje falskfikovane robe, koja nije u skladu sa bezbednosnim standardima, može biti opasno, posebno u slučaju igračaka za decu, izjavio je danas šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport, prilikom puštanja u rad mašine za uništavanje krivotvorene robe koju je EU poklonila Srbiji.

Danas su u novopokrenutoj mašini uništeni krivotvoreni kablovi i prekidači, kao i kacige, prenosi FoNet.

Ovo svečano puštanje u rad mašine za uništavanje krivotvorene robe deo je projekta „Sprovođenje prava intelektualne svojine“ koji finansira Evropska unija sa 2.8 miliona evra iz pretpristupnih fondova sa ciljem da pomogne Srbiji u jačanju kapaciteta zaštite i sprovođenja prava intelektualne svojine. U okviru projekta organizovana je kampanja „Falsifikati koštaju više, kupujem originale“ koju sprovode Sektor tržišne inspekcije Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Expertise France – francuska tehnička stručna agencija i Delegacija Evropske unije.

Cilj kampanje bio je podizanje svesti građana o koristima zaštite prava intelektualne svojine i štetnim posledicama izazvane kupovinom i korišćenjem krivotvorenih proizvoda.

Majkl Devenport je rekao da se mašine za uništavanje krivotvorene robe iz donacije EU, pored Beograda, nalaze i u Kruševcu i Irigu.

23018355_b

 

Zakonodavstvo Srbije u oblasti borbe protiv krivotvorenja robe uglavnom je u skladu sa zakonima EU, ali mislim da smo svi svesni toga da bi trebalo više da radimo u pravcu efikasne primene ovih standarda, ocenio je Devenport.

Puštanju u rad mašine prisustvovala je i državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vesna Kovač.

23018375_b

 

Kovač je rekla da je nabavka mašina za uništavanje falsifikovane robe finansirana u okviru projekta EU za zaštitu intelektualne svojine.

Uništavanjem falsifikovane robe se štite interesi potrošača u Srbiji i stvara povoljan poslovni ambijent za sve privredne subjekte, istakla je Kovač.

23018336_b

 

Ukupan budžet tog projekta EU za zaštitu intelektualne svojine je 2,8 miliona evra, dodala je ona.

Upotrebom mašine za uništavanje falsifikovane robe učiniće se još jedan korak ka suzbijanju krivotvorene robe na srpskom tržištu, čija kupovina i upotreba ne samo što negativno utiču na nacionalnu ekonomiju već predstavljaju opasnost po zdravlje i bezbednost potrošača.

23018318_b

 

O kampanji „Falsifikati koštaju više, kupujem originale!“

U utorak okončanu kampanju „Falsifikati koštaju više, kupujem originale!“ sproveli su Sektor tržišne inspekcije Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Expertise France – francuska međunarodna tehnička stručna agencija i Delegacija Evropske unije, sa ciljem podizanja svesti u javnosti o važnosti zaštite i sprovođenja prava intelektualne svojine u Srbiji. Kampanja je bila deo projekta „Sprovođenje prava intelektualne svojine“ koji finansira Evropska unija sa 2.8 miliona evra iz pretpristupnih fondova.