„Od otpada do resursa – cirkularnost u fokusu“ sledeća je tema kojom ćemo se baviti u četvrtak, 19. oktobra od 17h na novom predavanju u ciklusu „Zelenog kutka znanja” koje zajednički organizuju EU info kutak Niš i Centar za promociju nauke Beograd. Predavanje u prostorijama EU info kutka u Niš (Vožda Karađorđa 5) održaće prof. dr Dragana Tomašević Pilipović, sa Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Prirodno-matematičkog Fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu.
Prisustvo predavanju je besplatno. Svi zainteresovani potrebno je da popune prijavni formular, najkasnije do 19. oktobra u 10 sati ili do popunjavanja kapaciteta.
Link za prijavu: https://euinfo.civicatalyst.org/zeleno_predavanje_pmf_novi_sad
„Od otpada do resursa” je prepoznat kao konceptualni okvir koji pokreće upravljanje otpadnom vodom i izmuljenim sedimentom ka održivom razvoju društva u celini i čini deo efikasnije cirkularne ekonomije.
Reke su velika oblikujuća geološka sila. Nataloženi sedimenti koje reke nose u svoje delte mogu postepeno da prošire granice kontinenata. Korišćenje sedimenta koji je izmuljen-izvađen iz reke je važno i neophodno, jer upotreba – a ne odlaganje – ima široku društvenu, ekološku i finansijsku korist.
Cirkularna (kružna) ekonomija nudi mogućnost da se prepozna i “iskoristi” puna vrednost vode: kao sirovine za određeni proces, izvora energije i nosioca hranljivih materija i drugih materijala. U kružnoj ekonomiji, voda se posmatra kao ograničeni resurs, negativni eksterni efekti su redukovani, uticaji na prirodne resurse minimizirani, a slivovi i drugi prirodni vodeni sistemi se obnavljaju u pogledu količine i kvaliteta vode.
Dr Dragana Tomašević Pilipović vanredni je profesor na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Prirodno-matematičkog Fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu. Kroz nastavni i naučno-istraživački rad bavi se oblastima tretmana sedimenta, kvaliteta i tretmana voda, kao i hemijskom procenom rizika u životnoj sredini. Autor je preko 30 naučnih radova u časopisima od međunarodnog značaja, kao i velikog broja saopštenja na međunarodnim i nacionalnim konferencijama. Svoj naučni rad ostvaruje kroz učešće na međunarodnim i nacionalnim projektima, a trenutno je rukovodilac BEuSED projekta, Fonda za nauku RS, kao i bilateralnog projekta sa Mađarskom-NoBiNano. Učestvuje u realizaciji projekta SmartWaterTwin iz poziva Twinning Western Balkans Special.
O Centru za promociju nauke Beograd:
Centar za promociju nauke (CPN) je javna institucija koja se bavi promocijom i popularizacijom nauke i tehnologije. Misija CPN-a jeste da premosti jaz između nauke i društva okupljajući relevantne aktere i širu javnost u procesu istraživanja i inovacija, a jedan od važnih ciljeva jeste širenje naučne pismenosti u najširim slojevima društva. Centar organizuje veliki broj izložbi, predavanja, panel-diskusija i drugih interaktivnih događaja na različite teme i namenjenih svim uzrastima. Objavljuje časopis Elemente i druga naučno-popularna izdanja, i učestvuje u raznovrsnim međunarodnim projektima i saradnjama. CPN takođe koordinira Mrežom naučnih klubova, koja broji 15 jedinica, uz učešće u Mreži „mejkers labova“ kojih je trenutno12.
CPN je poznat po svojoj međunarodnoj saradnji i u tom pogledu smatra se regionalnim liderom u Jugoistočnoj Evropi. Trenutno je partner u osam H2020 projekata, na jednom projektu Kreativne Evrope i JRC-a, i četiri Erasmus+ projekta, tako da je dosad učestvovao na ukupno 32 projekta koje je finansirala EU.