U okviru druge faze projekta “Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti”, koje realizuje Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, UN Women i uz finansijsku podršku EU, danas je u Konaku Kneginje Ljubice svečano dodeljeno pet grantova za ekonomsko osnaživanje žena.

Kao rezultat izabranih projekata, najmanje 1.000 seoskih žena i žena iz marginalizovanih grupa iz različitih delova Srbije biće osnaženo kroz programe razvoja veština i usvajanja praktičnog znanja, nabavku opreme i podršku razvoju biznisa.

Foto: UN Women, Marija Piroski

Šef Delegacije EU u Srbiji, Sem Fabrici, je na ceremoniji dodele rekao da je važno stvoriti još veći broj prilika da se eliminišu ekonomske i socijalne barijere kako bi se ostvarila bolja ravnoteža između muškaraca i žena.

”Dobra vest je da u Srbiji imamo snažne zagovornike rodne ravnopravnosti, među kojima su potpredsednica i ministarka u Vladi Srbije, UN Women i drugi, da Srbija ima akcioni plan za rodnu ravnopravnost, kao i da EU ima priliku da podrži aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti dodelom bespovratnih sredstava za ekonomsko osnaživanje žena”, rekao je Fabrici, i istakao da će EU nastaviti sa snažnom podrškom institucijama i NVO u oblasti rodne ravnopravnosti.

Foto: UN Women, Marija Piroski

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je da zrelo demokratsko društvo ne skriva istinu da rodna neravnopravnost i dalje postoji. ”Činjenica je da su žene manje plaćene od muškaraca za isti posao, da su u nepovoljnijem položaju na tržištu rada, da su opterećenije poslovima u kući. Zato treba da ponudimo rešenja kako da osnažimo žene, gde je ekonomsko osnaživanje veoma važno, ne samo u Srbiji. Poslednji izveštaji EK pokazuju da je pandemija napravila dodatni teret ženama, što pokazuje koliko je teško da se napreduje, a koliko je lako napraviti korake unazad”, navela je ona.

Foto: UN Women, Marija Piroski

Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović, je podsetila da je stopa zaposlenosti žena 42 odsto, a muškaraca 58 odsto, a da je u neformalnom sektoru stopa zaposlenosti žena gotovo 65 odsto, kao i da je prosečna zarada žena skoro 10.000 dinara niža.

Mihajlovićeva je dodala da oko 70 odsto žena koje su pokrenule svoj posao to uradile jer nisu mogle da se zaposle, ali da je svega oko tri odsto žena uspelo da dobije kredit za otpočinjanje posla.

”Treba da damo snažniju podršku ženama koje žele da budu preduzetnice, da mogu da imaju obuke, da mogu da nabave opremu, posebno u ruralnim sredinama, i da radimo više na stvaranju jednakih uslova na tržištu rada za muškarce i žene”, navela je potpredsednica Vlade.

Foto: UN Women, Marija Piroski

„Prema nekim procenama, puna ravnopravnost žena i muškaraca mogla bi da se desi za 99,5 godina i verujem da time nismo zadovoljni i da treba da radimo na tome da ciljeve ostvarujemo brže“, navela je programska menadžerka UN Women u Srbiji, Jelena Sekulić-Nedeljković.

Predsednica Društva za razvoj kreativnosti iz Aleksinca, Snežana Živadinović, koje je jedno od dobitnika sredstava, zahvalila je na poverenju u organizacije i aktivnosti koje sprovode u korist žena: „Važno je da ćemo kroz ovaj projekat kroz godinu dana imati 1.000 žena koje će biti ekonomski osnažene.”

Ukupna vrednost sredstava koja su dodeljena na javnom pozivu ženskim organizacijama civilnog društva iznosi 17,3 miliona dinara, a dobilo ih je pet organizacija: Društvo za razvoj kreativnosti, Etno-mreža, Lužničke rukotvorine – Ženski etno-centar, Udruženje Laris i Zrenjaninski obrazovni centar.