Dijalekti i standard – da li su konkurenti jedan drugom i da li je moguć život u simbiozi? Ovo pitanje pokrećemo na Međunarodni dan maternjeg jezika u okviru onlajn događaja koji organizuje EU info kutak Niš u saradnji sa niškom Gimnazijom “Svetozar Marković” u ponedeljak, 21. februara od 13 sati.
Da li smo nesvesno ugrozili bogatstvo koje nose jugoistočni srpski dijalekti? Čega se odričemo iz dijalekata i da li je odricanje neophodno? Sa sagovornicima ćemo razgovarati o vezi jezika i društvene realnosti i kako podstaći samopouzdanje kod govornika, naročito mladih?
O odnosu dijalekata juga i standardnog književnog jezika, stereotipima i ulozi medija, kao i o moći dijalekata, tokom događaja govoriće:
- dr Tatjana Trajković, Filozofski fakultet Niš, Departman za srbistiku
- dr Marijan Mišić, direktor Gimnazije “Svetozar Marković” Niš
- Violeta Jović, pisac
- Tamara Milićević Šukleta, profesorka engleskog jezika u Gimnaziji “Svetozar Marković”
Razgovor moderira Danijela Vučić, EU info kutak Niš.
Događaj se realizuje na Zoom platformi. Zainteresovani za praćenje treba da se prijave posredstvom linka i popune registracioni formular. Događaj će biti emitovan i na YT kanalu EU u Srbiji i na fb stranici EU info kutka Niš.
Generalna skupština UNESKO usvojila je 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, današnjem Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični. Osnovni cilj obeležavanja ovog Dana je da se podigne svest o značaju maternjeg jezika i višejezičnosti.