Aktivizam mladih igra važnu ulogu u društvu, zaključeno je na završnom događaju grant šeme „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih“, koji je održan danas.

Program za koji je sredstva obezbedila EU sprovodi se u saradnji sa Ministarstvom finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvom omladine i sporta.

Ova aktivnost je deo projekta „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih”, ukupne vrednosti 4.7 miliona evra, koji finansira Evropska unija i sufinansira Vlada Republike Srbije.

Poseban fokus bio je na mladima koji se teže uključuju na tržište rada, kao što su mladi bez kvalifikacija ili nedovoljno kvalifikovani, mladi bez zaposlenja i iz posebno osetljivih socijalnih grupa (mladi sa invaliditetom, smetnjama u razvoju, Romi, mladi sa sela, itd.), mladi koji se nisu obrazovali ili koji nisu prošli neku obuku ili kurs, mladi koji su korisnici socijalne pomoći ili dugoročno nezaposleni. 24 projekta su sprovodile republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, udruženja građana, fondacije i obrazovne ustanove.

Jasmina Pekmezović, v.d. pomoćnika ministra, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, otvarajući skup navela je: „Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo da se zahvalim uvaženim predstavnicima Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, koji su podržali naše napore da se poveća zapošljivost mladih i pripadnika ostalih ranjivih grupa stanovništva kroz razvijanje inovativnih i prilagođenih usluga kao i modela aktivne inkluzije. Ono što je takođe značajno, a pilotirano je kroz realizovane projekte, je pomoć ranjivim grupama kroz partnersko i koordinisano delovanje institucija i organizacija na lokalnom nivou, što je jedini pravi put za sprovođenje efikasne, sistemske pomoći.“

Uroš Pribićević, v.d. pomoćnika ministra, Ministarstvo omladine i sporta takođe je pocrtao važnost ovog projekta za Ministarstvo i izjavio: “Republika Srbija godinama unazad radi sistemski na razvoju, unapređivanju i sprovođenju programa u cilju unapređenja kvaliteta života mladih. Najveći prioritet Vlade i ministarstva u radu sa mladima je stvaranje uslova za bolju zapošljivost i samozapošljivost mladih.

Kroz projekat „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih“, vredan 4,7 miliona evra i koji se realizovao u više od 35 gradova i opština u Srbiji, obezbedila se veća društvena uključenost mladih, povećanjem zaposlenosti, omladinskih aktivnosti, radnog iskustva i preduzetničke prakse među mladima.”

Martin Klauke, šef II sektora operacija, Delegacija EU u Srbiji, osvrćući se na rezultate projekta, naglasio je: „Veoma nam je drago da vidimo da je ova podrška EU iskorišćena za radnu aktivaciju nekoliko važnih grupa krajnjih korisnika, uključujući mlade koji nisu zaposleni, nisu u obrazovanju ili obuci (tzv. NEET omladina), osobe sa invaliditetom, mladi koji napuštaju sistem socijalne zaštite, bivši maloletni prestupnici kao i druge ugrožene grupe.

Ova šema grantova to još jednom potvrđuje: organizacije civilnog društva su od vitalnog značaja za dosezanje ranjivih grupa koje su najudaljenije od tržišta rada. Na osnovu svog iskustva i priznanja u lokalnim zajednicama, oni mogu da ulože dodatne napore u dosezanju do specifičnih ciljnih grupa i stoga često dopunjuju preopterećene institucije na terenu. Kroz ovu šemu grantova razvijene su i implementirane mnoge inovativne prakse i usluge u korist mladih, na koje bi trebalo nadograđivati i dalje ulagati. Zbog toga je od suštinskog značaja da se nastavi sa izgradnjom kapaciteta svih relevantnih lokalnih aktera, uključujući civilno društvo, koji mogu napraviti razliku i doneti promene u živote mnogih korisnika u odabranim zajednicama“.

Klauke je naglasio potrebu za daljim radom: „Zaista, nisu svi projekti bespovratnih sredstava ovde bili uspešni i nedostatke je potrebno rešiti dok Srbija nastavlja da napreduje na svom putu ka pridruživanju EU. Nadamo se i verujemo da će preporuke koje proizilaze iz prošlonedeljnih diskusija o naučenim lekcijama – kako za implementaciju šeme grantova tako i o inovativnim praksama uključivanja mladih – biti praćene.“

Irma Lutovac, vođa tima, Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih, osvrnula se na rad ovog tima na podizanju kapaciteta institucija: “Kao što znate zadatak Tim za tehničku pomoć je bio da podrži institucije da upravljaju grant projektima i ojača njihove kapacitete, da podrži grantiste da projekte realizuju u skladu sa pravilima Evropske unije. Kada je u pitanju kapacitet institucija on je jačan kroz svakodnevnu pomoć u aktivnostima koji su vezane za praćenje grant šeme i kroz obuke. Verujem da je kapacitet svakako bolji nego što je bio, pogotovo jer ovo nije prva grant šema. Međutim, ostaje problem manjka ljudi kao i velika fluktuacija na koju institucije moraju da nađu adekvatan odgovor kako bi intervencije jačanja kapaciteta bile održive i efikasnije.

Međutim, bez obzira na sve to kroz je kroz jedan broj projekata su urađene sjajne, inovativne stvari kada je reč o osnaživanju i inkluziji mladih i ostalih ranjivih grupa koje se po pravilu suočavaju sa velikim brojem prepreka posebno kada je reč o radnoj integraciji i zapošljavanju.

U projektne aktivnosti je uključeno preko 3.600 lica, veliki broj ima bolje šanse na tržištu rada, 111 lica je zaposleno ili radno angažovano. Videli smo sjajne primere saradnje između institucija i organizacija civilnog društva, primere dobro isplanirane i realizovane podrške krajnjim korisnicima, bilo da je u pitanju aktivacija, motivisanje, mentorska podrška, uključivanje u kvalitetne obuke koje za cilj imaju povećanje zapošljivosti. .
I na kraju želim da poručim da su ovakvi projekti, usmereni na najranjivije članove našeg društva, one koji bez dodatne pomoći ostaju ne samo van tržišta rada već i glavnih društvenih tokova, jako važni i da je u tom smislu bitno naći način i mehanizam za njihovo kontinuirano finansiranje.”

Zatvarajući događaj, Klauke je zaključio: „Dozvolite mi da potvrdim posvećenost EU da nastavi da podržava aktivnu inkluziju srpske omladine u godinama koje dolaze, posebno jer je stopa nezaposlenosti mladih ovde i dalje prilično visoka u poređenju sa prosekom EU. Sledeći finansijski okvir 2021-2027 za zemlje Zapadnog Balkana će staviti poseban fokus na poboljšanje statusa mladih. U svom Ekonomskom i investicionom planu za Zapadni Balkan, EK posebno predviđa Garanciju za mlade kao vodeću inicijativu, koja ima za cilj da aktivira sve mlade ljude pružajući im kvalitetnu ponudu zaposlenja, nastavka obrazovanja ili pripravništva u roku od četiri meseca nakon što postanu nezaposleni ili napuste formalno obrazovanje. „