U okviru osmog Mikser festivala „Osetljivo društvo“, održana je radionica „Mapa dece u pokretu“ sa  ciljem upoznavanje, druženje i približavanje dece izbeglica i migranata i dece uključene u život i rad na ulici kao i osvetljavanje izazova sa kojima se deca iz obe populacije svakodnevno susreću.

Uz edukatora sa projekta koji Centar za integraciju mladih realizuje u partnerstvu sa organizacijom “Save the Children” u Miksalištu,  kao i edukatora i volontera iz Svratišta za decu ulice, u radionici su učestvovala deca izbeglice i migranti kao i deca korisnici Svratišta za decu koja su uključena u život i/ili rad na ulici.

Tema radionice bila je pravljenje Interaktivne mape uz koju su deca izbeglice i migranti, kroz igru, podelila iskustva koja su doživela tokom puta do Srbije. Mapa započinje u zemlji iz koje dete dolazi i prateći put do Srbije nastavlja do željene destinacije. U okviru tako postavljene strukture, dete samo, bez pritiska i na kreativan način, bira koje će detalje svog iskustva ispričati i kako će se izraziti – kroz crtež, tekst, koristeći simbole. Na ovaj način deca bez pritiska mogu da podele i svoje najteže iskustvo. Detalji koje deca ispričaju kroz stvaranje mape pomažu timovima koji sa njima rade da im pruže adekvatnu pomoć i podršku. Kroz kreiranje mape, deca takođe dobijaju informacije o potencijalnim rizicima sa kojima se mogu susresti na putu i pravilima i uslugama koje na tom putu imaju.

deca-2Radionica u okviru Mikser festivala u izradu mapa uključila je i decu koja žive i/ili rade na ulici u Beogradu, te je tako pružila priliku za sveobuhvatnu razmenu iskustava dece iz dva različita konteksta, poštujući principe multikulturalnosti i interkontekstualnog  povezivanja.

Šef sektora 1 Delegacije Evropske unije g. Nikola Bizel prisustvovao je događaju i pozdravio decu istakavši da mu je veliko zadovoljstvo što može da vidi kako projekti podržani od strane Delegacije EU utiču na promene u svakodnevnom životu. „Današnje dešavanje spaja Svratište i Mikser Festival, a oba projekta su finansijski podržana od strane EU. Ova aktivnost je veoma važna jer zbližava decu iz dva naizgled različita ali zapravo veoma slična konteksta, decu uključenu u život ili rad na ulicama Beograda i decu izbeglice koja su ostala bez svog doma. Danas su, i jedni i drugi, dobili priliku da se upoznaju i druže. Ovom aktivnošću mi podržavamo inicijativu  Mikser Festivala da integriše izbeglice i poveze ih sa građanima Srbije, u ovom konkretnom slučaju sa onim najmlađim. Ovo je divna inicijativa jer u fokus stavlja zaštitu dece. Za EU, zaštita i unapređenje  dečjih prava je osnovno ljudsko pravo i jedan od naših osnovnih ciljeva“ istakao je Bizel.

On je naveo da Delegacija EU u Srbiji „pruža podršku Vladi Republike Srbije ali i organizacijama civilnog društva u obezbeđivanju većeg poštovanja dečjih prava i planiramo da nastavimo  sa tim i u budućnosti. U tom svetlu, veoma mi je drago da je EU bila u mogućnosti da podrži projekat Svratišta za decu uključenu u život ili rad na ulici. To je jedan od 28 projekata koje EU podržava kroz projekat “Podrška Evropske unije inkluzivnom društvu”, a koji sprovodi Delegacija EU u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Naš cilj je da povećamo socijalnu inkluziju kroz podršku aktivnostima na lokalnom nivou u čitavoj Srbiji“ rekao je Bizel.

deca-3S druge strane, ukazao je Bizel, „EU nastavlja da podržava Srbiju u njenim naporima da se nosi sa migrantskom krizom. Od prosle godine, obezbedili smo vise od 30 miliona evra Srbiji, kako za kratkoročne humanitarne akcije tako i za dugoročnu podršku u razvoju efikasnog sistema za dobijanje azila i za migracije“.

Direktorka “Save the Children”  u Srbiji Nevena Milutinović – “Interaktivne mape nam pomažu da podelimo iskustva. Mislimo da je važno što su kroz zajedničko kreiranje mapa, deca izbeglice mogla da svoja iskustva podele sa decom iz Srbije, čije iskustvo takođe uključuje pokret, svakodnevni rizik i nesigurnost. Moramo imati na umu koliko je važno pružiti im podršku u suočavanju sa takvim iskustvom“ – rekla je Nevena Milutinović iz organizacije “Save the Children” .

Centar za integraciju mladih kao direktni implementacioni partner organizacije “Save the Children” od oktobra 2015. godine u Miksalištu aktivno pruža podršku deci izbeglicama i migrantima kao hitan odgovor na izbegličku krizu.

Takođe, Centar sprovodi i projekat finansiran od strane EU  „Svratište za decu koja su uključena u život i rad na ulici u Beogradu“ kroz koji pruža podršku deci koja su uključena u život i/ili rad na ulici. Ova aktivnost je deo projekta “Podrška Evropske unije inkluzivnom društvu”, koju EU finasira sa 5.4 miliona evra, a koji sprovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra,  ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući  Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova ,  koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti  socijalne  i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.

Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs