Koje je ograničenje brzine na autoputevima u Španiji? Da li moram da nosim kacigu dok vozim bicikl u Švedskoj? Šta mi treba od bezbednosne opreme u Slovačkoj? Turisti će od sada provoditi manje vremena tražeći ove informacije jer su im od sada dostupne bez obzira na to gde se nalaze, zahvaljujući novoj aplikaciji za pametne telefone „Going Abroad“ (Na putu po inostranstvu) koju je pokrenula Evropska komisija.

Aplikacija je dostupna na 22 jezika u verzijama za iPhone i iPad, kao i za telefone sa Android i Windows platformama. Osim važnih informacija o bezbednosti na putevima država EU, aplikacija nudi i test provere znanja o bezbednosti na putu kao i igru pamćenja kako bi se putnici zabavili tokom dugih vožnji automobilom.

Podrazumeva se da aplikaciju ne treba koristiti tokom vožnje: vozači ovo treba da prepuste saputnicima ili da korišćenje aplikacije ostave za pauzu tokom vožnje, pa će tako biti i odmorni i dobro informisani.

„Vreme letnjih odmora je period najvećih gužvi na evropskim putevima. Otići automobilom u inostranstvo je lako, no mnogi ljudi ne shvataju da se pravila i saobraćajni znaci razlikuju od države do države”, rekao je potpredsednik Evropske komisije nadležan za saobraćaj Sim Kalas.

„Aplikacija ‘Going Abroad’ pruža praktične i razumljive informacije čiji je cilj smanjenje rizika od nesreća”, dodao je Kalas.

Aplikacija nudi informacije o aspektima saobraćaja koji se najčešće povezuju sa saobraćajnim nesrećama, poput ograničenja brzine i dozvoljene količine alkohola u krvi, semafora i upotrebe mobilnih telefona. Aplikacija takođe nudi i informacije o obaveznom vezivanju pojasa u automobilu, kao i nošenju zaštitnih kaciga prilikom vožnje bicikla ili motora.

Aplikacija je pokrenuta u pravo vreme, na početku letnjih odmora budući da jul i avgust važe za najsmrtonosnije mesece u saobraćaju, tokom kojih se u proseku beleži 50 odsto više smrtnih slučajeva na putevima u poređenju sa „najbezbednijim“ mesecom u godini, februarom.

EU je u oblasti bezbednosti saobraćaja zabeležila značajan napredak tokom proteklih godina. Između 2001. i 2010. godine broj smrtnih slučajeva na putevima u EU je smanjen za 43 odsto. U periodu od 2010. do 2013, ovaj broj je smanjen za dodatnih 17 odsto.

Smanjenje broja smrtnih slučajeva u saobraćaju za 50 odsto je strateški cilj EU za period od 2010. do 2020. godine. Takođe, EU planira ulaganje dodatnih napora u cilju smanjenja broja teških telesnih povreda u saobraćaju.

Nova informativna aplikacija za bezbednost u saobraćaju je još jedna u nizu brojnih inicijativa za bezbednost na putu koje se sprovode na nivou cele EU.

Dodatne informacije

Preuzmite „Going Abroad“ aplikaciju

Video najava

Za najnovije podatke o broju smrtnih slučajeva u saobraćaju za svaku državu EU posebno, pogledajte IP 14/341

Veb stranica Evropske komisije posvećena bezbednosti na putu

Pratite Sima Kalasa na Tviteru @SiimKallasEU

Windows Phone

Windows Phone

Google Play

Google Play

AppStore

AppStore