Upoznajte Popija, prvog čovekolikog robota potpuno otvorenog koda, izrađenog tehnologijom 3D štampe (@poppy_project). Popi je robot kog svako može da napravi i programira. To znači da on nije alat namenjen isključivo naučnicima i inženjerima. Tim programera želi da ga uvede u stručnu nastavu u školama i omogući učenicima da eksperimentišu.

azvio ga je tim Flowers na institutu Inria u Francuskoj koji kreira kompjuterske i robotičke modele kao alate za razumevanje ljudskih razvojnih procesa. Dr Pjer-Iv Udeje, korisnik sredstava Evropskog istraživačkog saveta za mlade istraživače u području računarstva i informatike, objašnjava: „U okviru redovne nastave se slabo istražuju prednosti tehnologije 3D štampe i njene povezanosti sa računarstvom. Našom platformom Popi omogućujemo školama i nastavnicima da neguju kreativnost učenika u oblastima poput mehanike, računarstva, elektronike i 3D štampe”.

Popijevo telo je izrađeno tehnologijom 3D štampe dok njegovim ponašanjem upravlja besplatni softver, što znači da korisnici mogu brzo i lako dizajnirati delove tela robota te sami programirati njegovo ponašanje.

Dr Udeje objašnjava: „I hardver i softver su otvorenog koda. Ne postoji jedinstveni Popi čovekoliki robot, već ih je onoliko koliko ima korisnika. Upravo to je ono što ga čini privlačnim: činjenica da se iz čisto tehnološkog alata pretvorio u pravu društvenu platformu.”

Zbog pristupačnog hardvera i softvera otvorenog koda, korisnicima je po prvi put lako da eksperimentišu pri izradi sopstvenih robota. Popi je sada kompatibilan sa platformom Arduino, što robotu omogućava da se poveže sa ostalim elektronskim uređajima, uključujući pametnu odeću, rasvetu, senzore i muzičke instrumente.

Dr Udeje planira da proširi primenu ove tehnologije izvan istraživačkih laboratorija, konkretno, na sektor obrazovanja.

Komentarišući inicijativu Popi, doskorašnja evropska komesarka za istraživanje, inovacije i nauku Meri Gejgan-Kvin je rekla da je reč „o sjajnom rezultatu projekta pod pokroviteljstvom Evropskog istraživačkog saveta: ovo je jeftina platforma uz pomoć koje bi okruženje za učenje postalo interaktivnije i nadahnjujuće, dok bi učenicima omogućila da uspostave vezu sa istraživanjem i dizajnom”.

Platforma Popi je realizovana zahvaljujući projektu Explorers („Istraživači”) koji finansira Evropski istraživački savet, a u okviru kog dr Udeje proučava mehanizme učenja i razvoja upotrebom robota.

„Naša pretpostavka je da je telo ključna promenljiva u sticanju motoričkih i društvenih veština ljudi. Kako bismo proučili ovu teoriju, trebalo je da osmislimo platformu koja omogućuje brzo izvođenje ekperimenata sa novim morfološkim oblicima robota. Tako je nastala platforma Popi”, kaže Udeje.

Zahvaljujući sredstvima Evropskog istraživačkog saveta, Udeje je mogao da razvije sposobnost rešavanja problema i kritičkog mišljenja kod robota. On se nada da će studenti računarstva, programiranja i dizajna moći da se obučavaju uz pomoć Popija, te da će kasnije i pronaći posao u oblasti robotike. Projekat „Istraživači”, vredan 1,5 miliona evra, trajaće do 2015. godine.

Popi će korisnicima omogućiti i krajnje otvoreno deljenje ideja i rezultata, putem namenske veb-platforme koja će povezati ljude iz sveta školstva, umetnosti, nauke i industrije. Tim dr Udejea je već upotrebio platformu Popi u drugim oblastima, uključujući umetnost.

U okviru tekućeg programa za stažiranje umetnika pod nazivom Etres et Numériques, tim je sarađivao sa plesačem i vizuelnim umetnikom na istraživanju emocija, doživljaja gesta i pokreta tela uz pomoć robota (više pogledajte ovde). Oni se nadaju da će ovakve eksperimente proširiti i na druga umetnička izvođenja.

Evropski istraživački savet, osnovan 2007. od strane EU, prva je panevropska organizacija koja finansira pionirska istraživanja. Cilj Saveta je da podstakne naučnu izvrsnost u Evropi tako što će se najbolji i najkreativniji istraživači, nezavisno od nacionalne pripadnosti i starosne dobi, nadmetati za sredstva. Savet takođe nastoji da privuče vrhunske istraživače iz celog sveta u Evropu. U okviru novog programa EU za istraživanje i inovacije, Horizont 2020, budžet Saveta je značajno povećan i sada iznosi više od 13 milijardi evra.

Za dodatne informacije o projektu

http://www.poppy-project.org/

Video snimak: http://vimeo.com/76917854

Fotografije: https://www.poppy-project.org/illustration/

Prezentacija sa TEDx konferencije u Kanu