Nova mogućnost nalazi se pred poljoprivrednicima Srbije – raspisan je još jedan IPARD javni poziv. Konkurs će biti otvoren mesec dana, a namenjen je ulaganju u fizičku imovinu i nabavku mašina i mehanizacije (izuzev traktora). Potencijalni korisnici mogu da dobiju između 20 hiljada evra i milion evra.

Dakle, u pitanju je treći javni poziv za podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava za nabavku nove opreme, mašina i mehanizacije u okviru IPARD III programa. Konkurs je otvoren juče 23. decembra, i trajaće do 24. januara 2025. godine.

Predmet ovog Javnog poziva su investicije u fizičku imovinu i prihvatljivi troškovi u nabavku nove opreme, mašina i mehanizacije, osim investicija u izgradnju i nabavku novih traktora. Obuhvaćeni su sektori mleka, mesa, voća, povrća, žitarica i industrijskog bilja, grožđa, jaja i ribarstva.

Tekst javnog poziva, kao i važne obrasce za prijavu, možete naći na ovom LINKU.

Dostupna sredstva

Visina podsticaja iznosi od 60 odsto do 75 odsto prihvatljivih troškova investicije, u zavisnosti od toga da li je podnosilac mladi poljoprivrednik, ili proizvođač sertifikovanih organskih proizvoda, da li se poljoprivredno gazdinstvo nalazi u planinskom području, ili je investicija vezana za upravljanje otpadom i otpadnim vodama, kao i proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora.

Po jednom zahtevu, bez obzira na ukupnu vrednost predmetne investicije, korisnik može da ostvari pravo na IPARD podsticaje u minimalnom nominalnom iznosu od 20.000 evra i maksimalnom nominalnom iznosu od 1.000.000 evra.

Ukupna sredstva koja su opredeljena za ovaj javni poziv iznose skoro 1.69 milijardi dinara.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Управа за аграрна плаћања (@upravazaagrarnaplacanja)

 

Informišite se

Više informacija o IPARD III možete naći na specijalizovanom sajtu Ministarstva poljoprivrede – ipard.gov.rs.

Takođe, korisne informacije potražite i na sajtu Uprave za agrarna plaćanja, tela Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zaduženog za sprovođenje programa IPARD. Pitanja im možete uputiti i na mejl ipard.info@minpolj.gov.rs ili telefonom.

Informacije u vezi raspisanog Javnog poziva dostupne su na telefon Info-centra Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede: 011/260-79-60 ili 011/260-79-61, kao i kontakt centra Uprave za agrarna plaćanja: 011/30-20-100 ili 011/30-20-101, svakog radnog dana od 7:30 do 15:30 časova.

Posetite i sajt eumogucnosti.rs, i budite u toku sa svim aktuelnim konkursima i pozivima.

 

Šta je IPARD

Nova sredstva dolaze iz IPARD programa Evropske unije – Instrumenta pretpristupne pomoći za ruralni razvoj. Program je već započet, a srpski poljoprivrednici su do sada imali priliku da se prijave na dva javna poziva.

Evropska unija je podržala srpski poljoprivredni sektor sa više od 150 miliona evra od 2001. godine, a dodatnih 175 miliona evra EU podrške obezbeđeno je za poljoprivrednike i agroprerađivače kroz IPARD II program. Aktuelni IPARD III program doneće još više prilika za srpske poljoprivrednike – oni će imati pristup novim sredstvima EU u iznosu od 288 miliona evra, što, uz nacionalni doprinos i sopstveno učešće, može dovesti do ukupnog efekta od preko 550 miliona evra. Glavni ciljevi podrške u okviru IPARD-a su povećanje konkurentnosti srpskih poljoprivrednika, očuvanje životne sredine i biodiverziteta, podrška ruralnim preduzećima i zajednicama i razvoj ruralne infrastrukture.

 

Tržište EU tradicionalno predstavlja najvažniju izvoznu destinaciju za srpske poljoprivredne proizvode, sa više od polovine poljoprivrednog izvoza usmerenog ka EU.

Izvoz poljoprivrednih proizvoda Srbije u EU učetvorostručio se u poslednjih deset godina, od 640 miliona evra u 2009. godini do 2,4 milijarde evra u 2022, dok je prošle godine ta cifra iznosila više od 2,2 milijarde. U isto vreme, srpski uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU konstantno je rastao tokom prethodne decenije, od 440 miliona evra u 2009. do preko 2,4 milijarde evra u 2023.

Do sada je objavljeno 17 IPARD javnih poziva, a potpisano je preko 1.400 ugovora, sa više od 1.200 isplata srpskim poljoprivrednicima i proizvođačima hrane.