U Srbiji prosečan sudski postupak traje više od 400 dana, dok se prosečno postupci medijacije rešavaju za 53 dana. Ovaj podatak navodi Blaža Nedić, predstavnik projekta EU za Srbiju – Podrška Vrhovnom kasacionom sudu i navodi da se kod vansudskog rešavanja sporova sporazum postiže u više od 70 odsto slučajeva. „Mislim da je to pokazatelj efikasnosti medijacije. Značajno brže se dođe do sporazuma. Samim tim što proces traje kraće od sudskog postupka i troškovi su mnogo niži“, kaže Nedić.
Nedić je istakao da „smo mi više navikli da idemo u sud“. Međutim, u 2019. godini sprovedeno je oko 560 postupaka medijacije. „Ono što može da raduje, iako brojevi jesu relativno mali, jeste da je u odnosu na 2017. godinu značajno povećanje broja predmeta koje sudovi upućuju na medijaciju“, kaže on.
Potrebno je dosta raditi na promociji. Ovom prilikom je najavio i otpočinjanja promotivne kampanje koja ima za cilj podizanje svesti o dobrim stranama medijacije i koja će trajati tokom meseca novembra, od 2. do 27.11., u 26 sudskih središta u Srbiji. Organizuje se serija onlajn obuka i radionica, i to seminara za upućivanje predmeta na medijaciju za sudije i zaposlene u sudovima, i promotivne radionice o medijaciji za advokate, medijatore, privrednike , građane, predstavnike lokalnih javnih institucija i nevladinog sektora.
Prvi onlajn seminari i radionice, održane 3. i 5. novembra, okupili su sudije, medijatore, advokate, privrednike, predstavnike lokalnih javnih institucija i nevladinog sektora, kao i građane sa područja sudova u Kruševcu, Trsteniku, Brusu, Kraljevu, Novom Pazaru, Nišu, Leskovcu, Pirotu, Vranju, Bujanovcu i okolini. Naredni seminari i radionice će se održati 10. novembara u Aranđelovacu, Gornjem Milanovcu, Kragujevcu, Jagodini, Paraćinu, Despotovcu, Požarevcu i Velikom Gradištu, a 12. novembara u Valjevu, Mionici, Užicu, Požegi, Čačku, Priboju, Prijepolju i Ivanjici.
Nedić ističe da je sve o čemu se razgovara u medijaciji poverljivo. „Ne može se koristiti kao dokaz na primer u sudskom postupku“, kaže. Samim tim što proces traje kraće od sudskog postupka, dodaje, i troškovi su mnogo niži. „Medijacija se sprovodi i besplatno u dosta slučajeva, trošak medijacije je dosta niži od sudskog postupka“, kaže Nedić.
“Ovaj projekat se sprovodi već dve godine, a ima za cilj jačanje Vrhovnog kasacionog suda”, kaže Nedić, dodajući da je u fokusu i razvoj vansudskih rešavanja sporova, medijacija. Pored toga, projekat je ostvario veliki napredak i u smanjenju zaostalih predmeta u sudovima u Srbiji.
EU za Srbiju – Podrška Vrhovnom kasacionom sudu, za koji je Evropska unija opredelila 2,3 miliona evra, nastavio je da razvija vrlo uspešnu inicijativu EU sprovedenu kroz projekat „Unapređenje efikasnosti pravosuđa“. Cilj projekta je da doprinese unapređenju pravosudnog sistema i vladavine prava u Srbiji u skladu sa zahtevima za pristupanje Evropskoj uniji.