Otvaranjem multimedijalne izložbe umetničkih fotografija deset žena iz cele Srbije koje su hrabro i nesebično istupile u prvim redovima tokom pandemije, Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, Ministarstvom za evropske integracije, Delegacijom Evropske unije u Srbiji i Francuskom ambasadom u Beogradu, obeležava Međunarodni dan žena.
Izložba pod nazivom “Kad je svet stao, one nisu” koja će trajati od 8. do 22. marta u Francuskom kulturnom centru, a koja će nakon toga putovati po celoj Srbiji, prikazuje umetničke fotografije velikog formata 10 žena iz Srbije iz svih sfera života koje su dale primer i doprinele boljitku našeg društva tokom pandemije COVID-19. Među njima su medicinska sestra, nastavnica, apotekarka, prodavačica, itd. Fotografija svake žene je praćena audio pričom o njihovom iskustvu i radu tokom pandemije – kako su se osećale, koja je bila njihova uloga i na koji način su doprinele svojoj zajednici. Autori fotografija i audio priča, Sandra i Igor Mandić, proveli su prisutne kroz izložbu.
“Međunarodni dan žena slavi žene, njihova dostignuća i šta kao društvo možemo učiniti za postizanje stvarne rodne ravnopravnosti. Prikladno je da je ovogodišnja tema Žene i liderstvo: Postizanje jednake budućnosti u svetu KOVID 19. Trebalo bi da odamo počast ženama liderima u nauci i medicini, u politici i ekonomiji i njihovim izvanrednim dostignućima u ovim izuzetno teškim vremenima. Takođe bi trebalo da shvatimo da je – među mnogim izazovima koje nam je Kovid doneo – rodna ravnopravnost pod dodatnim pritiskom, socijalno i ekonomski, na globalnom nivou. Stoga bi proslave 2021. godine trebalo da se zasnivaju na prepoznavanju uloge žene i nastavku borbe za rodnu ravnopravnost. To je dužnost koju imamo za buduće generacije”, izjavio je šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Sem Fabrici.
Ministarka za evropske integracije, Jadranka Joksimović, istakla je da je globalna kriza izazvana pandemijom pokazala da su se žene svih generacija i profesija odlučno suočile i podnele veliki deo tereta borbe sa posledicama ozbiljne zdravstvene, privredne i socijalne krize: „Odgovornim delovanjem, podsticanjem samodiscipline kao modela civilizovanog ponašanja pojedinaca u ovakvim krizama, doprinele su da ukupan odgovor Srbije bude fleksibilno efikasan i otporan čak i u poređenju sa većim i razvijenijim državama.“
“Prošla godina je bila teška, ali je pokazala da je teret Kovid krize nesrazmerno u većem delu bio na ženama. Videli smo da kada je svet stao, žene nisu. Lica na izložbi predstavljaju lica svih žena u našoj zemlji. Ni jednog trenutka ne možemo da se odreknemo borbe, jer još uvek, kao žene nemamo jednake uslove”, izjavila je prof. dr Zorana Mihajlović, Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić, istakla je da su lica žena na izložbi simbol su stoitina hiljada žena širom Srbije: “Želimo da pošaljemo poruku za 8. mart, sa su ova lica dokaz da smo jednako spremne da delimo dijalog za budućnost Srbije. Hvala svima koji su ova lica žena učinili vidljivim.”
Nj.E. g. Žan Lui Falkoni, ambasador Francuske u Srbiji zahvalio se „svim onim ženama koje su, u Srbiji i Francuskoj, onda kada je stanovništvo moralo da se zatvori kako bi se izbeglo širenje virusa, ostale u prvim redovima, kako bi omogućile celom svetu da nastavi da funkcioniše“, ističući činjenicu da „ekonomske i društvene posledice zdravstvene krize već sada, a u budućnosti to preti da bude i izraženije, utiču na porast nasilja nad ženama i devojkama, svuda u svetu, bilo da je reč o nasilju u porodici ili o gubitku posla“.
Odajući priznanje ženama iz svih sfera života za njihovo profesionalno i lično zalaganje tokom krize, izložba ima za cilj da skrene pažnju na ulogu žena za stvaranje pravednog i prosperitnog društva. Takođe, ovaj izložba je i jedno podsećanje javnosti na važnost rodne ravnopravnosti i skretanje pažnje na specifične oblasti, poput većeg broja žena na rukovodećim položajima, jednakih plata, smanjenja diskriminacije i nasilja prema ženama.
Međunarodni dan žena, koji se obeležava 8. marta, predstavlja dan borbe za ekonomsku, političku i društvenu ravnopravnost žena. Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije i Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji, UN Women, priključuju se obeležavanju ovog važnog datuma u okviru projekta “Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti” koji finansira Evropska unija.