„Medijska scena prolazi kroz veliku revoluciju koja je počela internetom i ima niz pozitivnih aspekata, ali i niz izazova za demokratiju. Pristup EU je da treba da se uverimo da je ovo novo sredstvo koje imamo tu da služi interesima građana, demokratiji i dobroj konkurenciji, a za to je potrebno postaviti niz pravila“ reči su ambasadora Evropske unije u Srbiji Emanuela Žiofrea na otvaranju DigiTalk Media Days konferencija u Nišu.

Konferencija aktuelizuje važne teme i izazove koje donosi budućnost medija u koju smo već zakoračili poput digitalizacije i razvoja veštačke inteligencije koje menjaju medijsku sliku, modele poslovanja i stvaraju potrebu za novim veštinama i znanjima kojima novinari, urednici i analitičari moraju da ovladaju kako bi kreirali pravovremene, istinite vesti od poverenja.

Za razumevanje ovog puta, važno je shvatiti kontekst medijske scene, a Srbija kao zemlja kandidat za članstvo u EU, svoje medijske strategije, razvoj tržišta i jačanje medijskih sloboda, tesno vezuje za evropske standarde i legislativu EU. Upravo zato je otvaranje konferencije u Nišu povereno ambasadoru Evropske unije u Srbiji Emanuelu Žiofreu kao i ambasadoru SAD-a u Srbiji Kristoferu Hilu.

Za oba sagovornika, medijske slobode i bezbednost novinara su nedvojbeni kamen temeljac demokratskog društva, a Ambasador Žiofre naglašava da novinari moraju da budu bezbedni da bi mogli dobro i objektivno da obavljaju svoj posao.

Ambasador posebno naglašava da Evropska unija daje podršku izradi medijske strategije koja je dobar dokument za pitanja bezbednosti novinara i medijskih sloboda, ali i za pitanja u vezi sa finansiranjem medija i regulatornim delom koji su važni činioci medijskih sloboda.

Osim medijske i digitalne pismenosti, Evropska unija, u saradnji sa Vladom Srbije i EBRD-om, podržava i razvoj digitalizacije u Srbiji, u kontekstu ekonomsko – investicionog plana za Zapadni Balkan omogućavajući prošireni širokopojasni pristup internetu u ruralnim područjima u Srbiji. Ambasador naglašava da „želimo da budemo sigurni da niko neće biti izostavljen i da je cilj doći do farmi, škola i najudaljenijih kuća jer je digitalizacija važna za svakoga“.

Pristup onlajn sadržajima je ključan za kvalitetno informisanje. U eri lažnih vesti, ovo pravo nosi i određene obaveze, a za građane i neophodna znanja pomoću kojih bi prepoznali lažne vesti.

Otvaranje DigiTalk Media Days konferencije u Nišu zaključeno je porukom da je na građanima Srbije da stvore i sačuvaju medijsku sliku koja će garantovati zadovoljenje njihovih potreba i potreba demokratskog društva, a da konferencije poput ove stvaraju šansu da razgovaramo o svim važnim pitanjima koja nam stoje na tom putu.

Evropska unija jedan je od predvodnika borbe protiv lažnih vesti imanipulacija informacijama. Kroz različite projekte i rad sa zainteresovanim akterima i javnošću EU podržava kontinuirani razvoj medijske i digitalne pismenosti u Srbiji. Dobra informisanost građana osnovna je izgradnje pravednog i demokratskog društva.