Evropski komesar Johanes Han i visoka predstavnica Evropske unije Federika Mogerini jasno su rekli da zatvaranje granica nije rešenje u suočavanju sa izbegličkom krizom, izjavio je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport.

Na predstavljanju brošure „Pregovaračka poglavlja – 35 koraka ka EU“, u Narodnoj biblioteci Srbije, ambasador Davenport je naglasio da su Han i Mogerini u stalnom kontaktu sa premijerima Srbije i Hrvatske, Aleksandrom Vučićem i Zoranom Milanovićem.

“Jasno je da zatvaranje granica za saobraćaj nije rešenje u ovakvoj situaciji”, ocenio je i poručio da se granice moraju otvoriti za saobraćaj.  “Nažalost ekonomske posledice zbog kašnjenja na prelazima imaju šire posledice i to je nešto što ne doprinosi onome što pokušavamo da postignemo u Evropi i u ovom regionu posebno”.

Davenport je podsetio da se Srbija suočila sa velikim prilivom migranata i da je njih skoro 170.000 prošlo teritorijom Srbije. Srbija je odgovorila na taj izazov sa dostojanstvom i humanošću, istakao je i dodao da će se u tom procesu nastaviti i pomoć EU. Unija je odvojila 17 miliona evra da se podrže napori Srbije i Makedonije u tom procesu, rekao je Davenport.

U obraćanju novinarima u Narodnoj biblioteci Srbije ambasador Devenport je izrazio očekivanje da će evropski komesar Johanes Han tokom sutrašnje posete Beogradu ponoviti posvećenost da se prva poglavlja u pregovorima sa Srbijom otvore pre kraja ove godine. „Uveren sam da će ponoviti posvećenost Evropske komisije da da ranu preporuku procesu pristupanja i da ponovi posvećenost tome da se preporuči otvaranje prvih poglavlja pre kraja 2015. godine“, rekao je Devenport.

Šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević je rekla da je Srbija na evropski način pokušala da reši problem sa Hrvatskom o zatvaranju granice.

“Nismo napravili nijedan pogrešan korak. U svemu smo konsultovali Brisel”, rekla je Miščević na skupu u Narodnoj biblioteci Srbije. “Zatvaranje granica nije mera koja bi odgovorila na ono što se sada dešava. Time se ne rešava pitanje migranata, već se krši primena međunarodnih ugovora, Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”, precizirala je Miščević i ukazala da je Srbija pokušala dijalogom da reši pitanje, “direktnim pozivom premijera premijeru, pa onda da, preko Brisela, upozorimo na moguću posledicu takvog ponašanja kroz pisma ministra Ljajića i premijera Vučića i neprestanim, stalnim, kontaktom sa Delegacijom EU ovde”.