Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport ocenio je da je ključni zadatak medija u demokratskom društvu da pruže prostor za slobodnu debatu.

„Slobodnom diskusijom daje se glas različitim mišljenjima i to je prostor koji treba ojačati. Izveštaje Evropske komisije o stanju u oblasti medija treba koristiti kao alat za unapređenje medijskog okruženja i mi bismo želeli da vidimo da tokom debata, ove preporuke prate Vlada, ali i mediji i regulatorna tela“, rekao je Davenport na predstavljanju projekta o slobodi medija i bezbednosti novinara na Zapadnom Balkanu.

Prema njegovim rečima, u srpsko medijsko zakonodavstvo ugrađen je „veoma dobar koncept“ programskog i projektnog finansiranja medija.

„Evropska komisija je blisko sarađivala sa Vladom Srbije kako bi podržala uvođenje novog zakonodavstva u ovoj oblasti. Novinari nastoje da se bore za slobodu izražavanja ali postoje i određeni rizici, i o tome je govorila Komisija a ne ja, u godišnjem izveštaju o medijskom okruženju bez pretnji i nasilja“, kazao je šef Delegacije EU.

Potrebna nova medijska strategija

Ambasador Davenport je ukazao i na potrebu izrade nove medijske strategije kao „inkluzivnog procesa koji se mora baviti velikim brojem pitanja za koja su zainteresovani građani i različite interesne gupe“.

Istraživanje „Sloboda medija i bezbednost novinara na Zapadnom Balkanu“ sprovedeno je u okviru projekta „Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zastupanje sloboda medija i bezbednosti novinara“ i u njemu su učestvovali članovi novinarskih udruženja i sindikata iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i sa Kosova.

Prema rečima glavnog istraživača Snežane Trpevske, projekat je proizašao iz Strategije Evropske komisije iz 2014. godine u kojoj je jačanje kapaciteta novinarskih udruženja za sprovođenje društvenih promena, označeno kao jedna od ključnih oblasti za unapređenje medijskih sloboda u regionu.

„Cilj ovog istraživanja je da se utiče na kreatore i one koji sprovode politiku kao i da se ojačaju kapaciteti novinarskih udruženja kako bi na adekvatan način mogli da procene stanje u kome se nalaze mediji u njihovim zemljama“, kazala je Trpevska.

Prema njenim rečima, medijska regulativa u zemljama Zapadnog Balkana usaglašena je sa evropskim standardima, ali je primena tih zakona u poslednjih nekoliko godina „katastrofalna“.