Posle prvih 60 dana na funkciji šefa Delegacije EU u Srbiji, ambasador Sem Fabrici dao je intervju za Radio televiziju Srbije.

U emisiji “Oko” on je govoreći o svojoj dosadašnjoj karijeri diplomate u Rimu, Briselu, Ženevi, Pekingu i Australiji rekao da je „da je veliko iskustvo biti ambasador u Srbiji; san je svakog ambasadora Unije da bude u zemlji koja se pridružuje“.

Fabrici je naveo da svoj posao u Srbiji vidi kao promociju Evropske unije i njenih vrednosti ali i kao podršku Srbiji u procesu pridruživanja Uniji. Među glavni temama kojima se, kako je rekao, EU i Srbija zajedno bave su reforma javne administracije, unapređenje uslova trgovanja, izbeglice, kao i spoljna politika.

Dobrodošli su svi koraci koji jačaju dijalog u regionu

Na pitanje da iznese stav o regionalnim razlikama i odnosima, ambasador Fabrici je ukazao da je za EU „deo procesa pridruživanja da imate dobre odnose sa susedima. U tom smislu regionalna saradnja koju podstiče samit u Trstu, održan sredinom jula, je dobar primer pomaka i sada očekujemo rezultate kako bi ta saradnja počela da se ostvaruje“.

Fabrici je naveo kao jedan od primera jačanja regionalne saradnje odlazak predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Sarajevo. „To je pravi način da se uspostavi i održi dobar odnos sa susedom. Tu poruku smo preneli svim partnerima u regionu i spremni smo da pružimo podršku. Dobrodošli su svi koraci koji jačaju dijalog“, rekao je ambasador EU.

Tempo pregovora zavisi od reformi koje Srbija sprovodi

Komentarišući tempo pregovora sa EU u kojima je Srbija do sada otvorila 10 od 35 poglavlja, Fabrici je rekao da on zavisi od reformi koje Srbija sprovodi.

„Moja uloga ovde je da podržim taj proces“, poručio je i naveo da je EU „samo u proteklih 10 godina donirala u programima podrške (reformama) skoro dve milijarde evra, što je godišnje oko 200 miliona za reformu javne administracije i u drugim oblastima“.

Na pitanje da li deli mišljenje onih koji smatraju da je u procesu pregovora najvažnije poglavlje 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, ambasador Fabrici je odgovorio da su sva poglavlja važna ali da su neka, u skladu sa pregovaračkim okvirom, važnija za postizanje napretka i među njima izdvojio poglavlja 23 i 24 koja su otvorena.

„Što se poglavlja 35 tiče imali smo nedavno sastanak u Briselu, tu su bili predsednici Vučić i Tači i bio je to dobar znak da dijalog postoji a mi smo spremni da damo svu moguću podršku,“ rekao je.

Korist od pridruživanja EU imaju građani

Tokom razgovora, ambasador Fabrici je ukazao na koristi koje Srbija ima od pridruživanja EU.

„Brojke kažu da osim dve milijarde evra koje smo dali za 10 godina, kompanije iz država članica EU u Srbiji već zapošljavaju 200.000 građana. Dve trećine stranih investicija u Srbiji dolaze iz EU. Srbija je utrostručila izvoz u EU samo u proteklih sedam godina“. On je podsetio da su mnogi projekti koji su i dalje u toku usmereni na korist građana i naveo primer reševanja građanskih parnica, oblast u kojoj je zahvaljujući podršci EU u saradnji sa Ministratsvom pravde u „poslednje tri godine rešeno više od 1,6 miliona predmeta“.

Na kraju razgovora Fabrici je istakao da se u Beogradu oseća kao kod kuće, u Rimu, i najavio da planira posete po unutrašnjosti Srbije.