U Srbiji, kao i u ostatku regiona, deca i mladi čine većinu među identifikovanim žrtvama trgovine ljudima. Prema zvaničnim podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, pri Ministarstvu za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja, u periodu od januara do spetembra ove godine, u Srbiji su ukupno identifikovane 32 žrtve trgovine ljudima, među kojima je i 9 devojčica.

Četiri devojčice su bile žrtve seksualne eksploatacije, dve radne eksploatacije, dve su bile prinuđene na brak i jedna je bila prinuđena na vršenje krivičnih dela. Sličnu statistiku nalazimo i na drugim mestima na Zapadnom Balkanu, a o njoj rečito govori i najnoviji prikaz Saveta Evrope na kojem se vidi da u ovim zemljama 66% identifikovanih žrtava trgovine ljudima čine upravo deca.

Povodom obeležavanja Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, koji se obeležava 18. oktobra, Centar za prava detetaAtina pokrenuli su digitalnu platformu namenjenu deci i mladima uzrasta od 12 do 18 godina pod nazivom Kako da se zaštitiš od trgovine ljudima?“.

Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima ustanovio je Savet Evrope 2005. godine s ciljem da se podigne svest o važnosti punog sprovođenja Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima.

Platforma sadrži odgovore na najvažnija pitanja o trgovini ljudima, o tome kako prepoznati trgovca ljudima, a kako žrtvu trgovine ljudima, šta svaka mlada osoba može da uradi ovim povodom, odnosno kako da prepozna i kome da prijavi sumnju na trgovinu ljudima, a takođe i zbog čega je sve važna Konvencija Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima – krovni dokument i univerzalna vodilja u zaštiti žrtava trgovine ljudima. Takođe, Platforma sadrži i uputstva o tome kako se zaštititi od trgovine ljudima, i kako prevazići predrasude koje prate ovaj problem. Na njoj se nalazi i kviz znanja na osnovu kojeg mladi srednjoškolskog uzrasta mogu da provere  koliko poznaju ovu oblast. Platformi možete pristupiti putem linka.

Digitalna platforma Kako da se zaštitiš od trgovine ljudima?“ nastala je kao rezultat višemesečnog zajedničkog rada na projektu „Kampanja za podizanje svesti o trgovini decom u Republici Srbiji“, koji se sprovodi uz finansijsku podršku Evropske unije i Saveta Evrope, a kroz zajednički program „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022“. Osnovna ideja i cilj nastanka platforme jeste da se deca i mladi, koji i jesu u povećanom riziku da postanu žrtve trgovine ljudima, direktno informišu o tome kako da pepoznaju te rizike i kako da se zaštite.