Ideja da se prilagođava vremenu i potrebama novih generacija neophodnost je koja u profesionalnom i rekreativnom sportu već dosta dugo menja i usavršava pravila igre i suđenja, a sport čini dostupnijim i inkluizvnijim.

Kada je početkom 2022. u dvorištu Osnovne škole  “Ratko Vukićević” u Nišu Dušan Krstić  otišao na basket nije imao u planu ništa više od kvalitetnog vremena provedenog ispod koša sa dvojicom sinova. Dečaci su šutirali na koš, a otac im je vraćao naizmenično lopte, mlađem onu veličine pet a starijem šesticu. Dušan je glasno prokomentarisao kako bi sa zadnje strane obruča trebalo postaviti robotsku ruku koja bi vraćala deci lopte. Znajući da njihov tata već pravi robote, dečaci su poželeli baš ono što je otac sam predložio.

Krenuvši od ideje i skice, Dušan je sa svojim timom iz Naisrobotics, započeo razvoj „Koška“, unapređene košarkaške konstrukcije prilagođene svim generacijama, koja košarku čini dostupnijom i zanimljivijom igrom. Od početne ideje konstrukcije, tim je došao do proizvoda koji ima svoju aplikaciju, hardverski dodatak, kao i celu konstrukciju koša.

Krstić objašnjava da  je „Koško zamišljen kao jednostavno rešenje čiji je hardver moguće aplikovati na bilo koji od postojećih koševa, dok je za korišćenje softverskog dela dovoljna jednostavna registracija, a prijava na igru se dešava ispod koša opremljenog hardverom. U narednoj fazi razvoja, Koško će postati mehanizam koji će prilagođavati visinu obruča u odnosu na visinu igrača i vraćati loptu u igru poput sudije“.

Na osnovu aplikacije na telefonu i hardverskog dodatka na košu, moguće je računanje poena i procenta uspešnosti za svakog igrača kao i za timove basketaša. Aplikacija prepoznaje pojedinačne igrače i profile njihovih ekipa i ima mogućnost da registruje poene i prepozna da li postignut koš vredi dva ili tri poena, ko ga je, kada i gde postigao. Predviđeni su i „čelendži“ koji u ulični basket istovremeno uključuju igrače sa raznih terena jednog grada, zemlje, ali i celog sveta. Na ovaj način basketaši mogu da prate sopstvenu statistiku i statistike drugih igrača i na taj način rade na poboljšanju svojih igračkih kvaliteta, ali i biraju partnere za igru.

Krstić i njegov tim su rasli sa razvojem ideje. U velikoj konkurenciji jedan su od 18 dobitnika početnika u poslovanju druge generacije StarTech zvezda. Obezbeđen inovacioni vaučer Fonda za inovacionu delatnost Republike Srbije omogućio im je da u razvoj „Koška“ uključe i ljude sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu predvođene profesorom Ivanom Ćirićem. Ovakav finansijski podsticaj doprineo je povećanju nivoa inovativnosti projekta koji u ovoj fazi razvoja koristi najnovije inovativne alate poput veštačke inteligencije i RFID (identifikacije pomoću radio frekvencija).

Saradnja Krstićevog start-upa sa Mašinskim fakultetom i Naučno tehnološkim parkom u Nišu, podrška koju je dobio kroz inovacioni vaučer, a više od svega obećanje koje je dao svojim sinovima, omogućili su ovom preduzetniku i njegovom timu da ugledaju prve jasne konture svog proizvoda. Nadamo se da će u mesecima pred nama, „Koško“ postati nezaobilazni deo basketaškog života u zemlji košarke i šire.

Evropska nedelja sporta održava se od 23. do 30. septembra. Ovogodišnja kampanja je 9. po redu u organizaciji Evropske komisije, a po 6. put se održava u Srbiji. Cilj aktivnosti je da skrenu pažnju na važnost fizičke aktivnosti za zdravstveno stanje pojedinca.

Više o aktivnostima možete videti na vebsajtu Evropske nedelje sporta.