Lideri Evropske unije i Sjedinjenih Država potvrdili su na samitu u Briselu partnerstvo u saradnji na pitanjima od globalnog značaja, od spoljne i bezbednosne do ekonomske politike.
Obe strane su osudile rusku aneksiju Krima, potvrdile rešenost da zaključe ugovor o Partnerstvu za transatlantsku trgovinu i ulaganja, obavezale se na saradnju u borbi protiv terorizma i podržale dijalog između Beograda i Prištine.
„EU i SAD podržavaju narod Ukrajine i njegovo pravo na izbor sopstvene budućnosti i ostaju spremne da podrže suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine”, rečeno je u zajedničkom saopštenju izdatom nakon samita.
„Najoštrije osuđujemo i nećemo priznati nelegalno pripajanje Krima Rusiji. Pozivamo Rusiju da se uključi u svrsishodan dijalog sa Ukrajinom radi pronalaženja političkog rešenja. Dalji koraci Rusije koji bi vodili ka destabilizaciji situacije u Ukrajini mogli bi da imaju dodatne i dalekosežne posledice po odnose Rusije sa EU i SAD u širokom spektru ekonomskih oblasti”, rečeno je u saopštenju.
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo rekao je nakon sastanka da “Evropska unija i Sjedinjene Države zajedno rade na tome da se za neprihvatljive akcije snose ozbiljne posledice”.
„Zapravo, može se reći da smo u ovom pogledu radili na rešavanju pitanja poput postizanja mirovnog sporazuma u Iranu i na Bliskom istoku, ali i na rešavanju nedavne krize u Ukrajini. O ovome smo danas ponovo razgovarali i rešeni smo ne samo da očuvamo i podržimo nezavisnost i napredak te zemlje, nego i da se sa određenim neprihvatljivim vidovima ponašanja mora prestati”, rekao je Barozo na konferenciji za novinare.
Barozo, predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej i predsednik SAD Barak Obama saopštili su nakon samita da “je postignut značajan napredak u rešavanju velikog broja transnacionalnih pitanja bezbednosti”.
„Sarađujemo na planu borbe protiv terorizma u skladu sa poštovanjem ljudskih prava. Poboljšaćemo koordinaciju napora koje ulažemo u sprečavanje i borbu protiv ektremizma”, navodi se u saopštenju.
EU i SAD su rekle da su takođe “osnažile i intenzivirale saradnju po pitanju spoljne i bezbednosne politike”.
U ovom pogledu, obe strane su podržale dijalog između Beograda i Prištine uz posredovanje EU, kojim je ostvaren napredak u normalizaciji odnosa, prevashodno zahvaljujući dogovoru postignutom u aprilu 2013.
EU i SAD takođe “dele duboku zabrinutost zbog trenutnog zastoja u političkom i ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine i ostaju spremne da pomognu uključivanje zemlje u evropske i evroatlantske strukture”.
Lideri EU i SAD izražavaju spremnost ka “što skorijem zaključivanju sveobuhvatnog i ambicioznog ugovora o Partnerstvu za transatlantsku trgovinu i ulaganja”.
„Ovakav ugovor visokih standarda će nas učiniti konkurentnijim na globalnom nivou i povećaće privredni rast kao i otvaranje radnih mesta čak i u malim i srednjim preduzećima”, kaže se u saopštenju.
Više informacija: