Predsedavanje Malte Evropskom unijom od 1. januara 2017. biće posvećeno njenom proširenju, izjavio je predstavnik Malte u Savetu EU Fabijan Psaila, uz ocenu da će tempo pristupanja Srbije zavisiti od nje same i njene spremnosti da pogura otvaranje pregovaračkih poglavlja.

Psaila je u EU info centru, na panel diskusiji „Od slovačkog do malteškog predsedavanja Savetom: predavanje štafete i proširenje u doba neizvesnosti“ koju je EU info centar organizovano u saradnji sa Centrom za evropske politike, rekao da se Malta od početka zalaže za proširenje i dobre odnose sa susedima.

On je ocenio da je ova godina bila ključna za Srbiju i da je sada do nje da nastavi reforme i fokusira se na njihovu primenu.

Psaila je obećao da će njegova zemlja na čelu Unije u idućih šest meseci nastaviti rad i saradnju započetu u mandatu do sada predsedavajuće Slovačke, u korist uspeha Srbije na putu ka članstvu.

Repčekova: EU ceni spremnost Srbije za nastavak evrointegracija

Ambasadorka Slovačke u Srbiji Dagmar Repčekova rekla je da je zadovoljna predsedavanjem Slovačke EU, koje je na izmaku, i dodala da se nada da će malteško predsedavanja nastaviti dobar trend sa Srbijom, koja je za proteklih pola godine otvorila četiri poglavlja, a jedno je i zatvorila.

Prema njenim rečima, u EU se ceni spremnost Srbije za nastavak integracije.

“Žao mi je što nije otvoreno poglavlje 26, ali nadam se da će to biti u narednom periodu, rekla je Repčekova i dodala da se proces nastavlja i da se očekuje napredak Srbije u reformi javne uprave i javnih finansija, kao i u biznis okruženju.

Šefica Pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević u debati u EU info centru predočila je izazove koji stoje pred Srbijom u 2017.

Povodom najnovijih terorističkih napada širom Evrope, ona je ukazala da evropska bezbednost ne može da bude kompletna bez zemalja Zapadnog Balkana.

Kako je predočila, glavni izazovi za Srbiju biće primena akcionih planova za poglavlja 23 i 24, novo zakonodavstvo i izgradnja kapaciteta.

Prema njenim rečima, predstojeći izbori u Srbiji, kao i svaki izborni proces, zaustavljaju tokove, ali će zakonodavstvo biti prilagođeno i veliki broj zakona u poglavljima 23 i 24 biće pripremljen za parlament.

U prva dva meseca iduće godine Srbija će biti spremna za otvaranje poglavlja 7 o intelektualnoj svojini, poglavlja 20 o industrijskoj politici, poglavlja 29 o carinskoj uniji i poglavlja 33 o budžetskim pitanjima, rekla je Miščević.

Davenport: U narednom period u procesu evrointegracija Srbije veoma važne oblasti su ekonomsko upravljanje, vladavina prava i reforma javne uprave

Debati su prisustvovali ambasadorka Francuske u Beogradu Kristin Moro i šef Delegacije EU Majkl Davenport, koji su se uključili u diskusiju i naglasili značaj Berlinskog procesa u politici proširenja EU.

FoNetŠef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport istakao je da je u ovoj godini bilo značajnih dostignuća, podsećajući da je Srbija otvorila četiri i zatvorila jedno poglavlje u pristunim pregovorima sa EU.

On je naglasio da je EU u dobu sa puno izazova, ukazujući na terorističke napade.

„U mislima smo sa porodicama žrtava jučerašnjeg užasnog napada u Berlinu, ali i napadima na drugim mestima. Mislim da je 2016.bila godina prevelikog broja napada“, podvukao je on.

Prema njegovim rečima, u naredom periodu su tri oblasti veoma važne, ekonomsko upravljanje, vladavina prava i reforma javne uprave.

Velika oblast u procesu proširenja, kako je dodao, su oblasti poljoprivrede i zivotne sredine.

„Mi vidimo Srbiju kao članicu EU“, podvukao je on, a govoreći o značaju Berlinskog procesa, kazao je da je želja Unije da Srbija bude deo energetske unije i saobraćajne mreže, za šta je taj proces motor za podsticanje ulaganja.