Razgovara se o bezbednosti hrane, i ljudske i životinjske, o radu fito i veterinarskih inspekcija, koje je neophodno uskladiti i akreditovati u EU, da bismo mogli i da izvozimo zdravu hranu, navela je Miščević, na početku skriniga koji se održava narednih pet dana.

BRISEL, 03. februar 2014. (FoNet) – Evropska unija apsolutno ima interes da nam pomogne u izgradnji svega što će kontrolisati bezbednost hrane i trgovinu hrane u Srbiji, kao kandidatu za članstvo u EU, izjavila je danas u Briselu šefica pregovaračkog tima Srbije u pristupnim pregovorima sa EU Tanja Miščević.

Miščević je novinarima u Briselu, gde je u toku skrining o bezbednosti hrane, rekla da je to oblast u kojoj će se najpre osetiti uticaj evrointegracija na naše živote.

Razgovara se o bezbednosti hrane, i ljudske i životinjske, o radu fito i veterinarskih inspekcija, koje je neophodno uskladiti i akreditovati u EU, da bismo mogli i da izvozimo zdravu hranu, navela je Miščević, na početku skriniga koji se održava narednih pet dana.

Standardi

Prema njenim rečima, reč je o 500 stranica standarda u Poglavlju 12, ali Srbija nije na početku, jer je već SSP tražio usklađivanje u toj oblasti.

Već sada možemo da razgovaramo o standardima vezanim za tranzit mleka i mesa, preko članica EU, i tu je puno potencijala, rekla je ona.

Dosta ulaganja zahteva Referentna laboratorija, ona neće biti jedina, njih će biti više, ali, kako je istakla Miščević, nismo sami u bezbednosti hrane, EU apsolutno ima interes da nam pomogne.

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrde Danilo Golubović ukazao je da je Poglavlje 12 najobimnije poglavlje u poljoprivredi i tiče se bezbednosti hrane i zdravlja potrošača i veoma je značajno za srpsku privredu.

Izvoz

Što bolje uradimo naš posao u ovom Poglavlju imaćemo mogućnost da naši privrednici više svojih proizvoda plasiraju na tržište EU, rekao je Golubović.

Prema njegovim rečima, prvi dan skrininga o veterini protekao je zadovoljavajuće, jer je mnogo toga urađeno.

Mnoge stvari treba popraviti, ne samo u okviru Ministarstva poljoprivrede, već i u okviru zakonodavstva, napomenuo je on.

Zakoni

Kapa svega je država, ukazao je Golubović, treba sve bitne zakone doneti, kao što je Zakon o bezbednosti hrane, koji je finalizovan.

Evropa nas ne tera da sve zakone donesemo do ulaska u Uniju ali veoma je opasno ako odložimo sve zakone do mometa ulaska u EU, jer nećemo imati administrativne kapacitete u tom momentu da ih uvedemo, predočio je on.

„Mora naše zakonodavstvo da se prilagodi i unese izmene u tumačenju zakona, da bismo mogli da donesemo određeni zakon i kažemo zakon je donet, ali se njegova primena odlaže do momenta ulaska Srbije u EU“, rekao je on.

Golubović je ukazao da su tu veterina i Uprava za zaštitu bilja od najbitnijih segmenata i poručio da će se u toj oblasti „domaći zadatak sigurno uraditi kako treba“.