Jedini srpski nobelovac, Ivo Andrić, često je govorio i pisao o mostovima, svestan značaja koji ove građevine imaju za čovečanstvo, zbog svoje moći da premoste daljinu, zbliže i povežu ljude, učine bliskim ono što deluje daleko ili nedostižno. Mostovi nas spajaju i stalno potvrđuju da ih treba graditi, obnavljati i negovati, kao što i oni grade jače i čvršće veze među nama.

Velike poplave koje su zadesile Srbiju 2014. godine, jedna od najvećih prirodnih katastrofa u istoriji zemlje, ostavile su ozbiljne posledice, odnele ljudske živote

i načinile ogromnu materijalnu štetu, razorile infrastrukturu.

Evropska unija bila je među prvim donatorima koji su tada poslali spasilačke timove i humanitarnu pomoć. Nakon toga, sredstvima iz Fonda solidarnosti EU u Srbiji su izgrađena 73 nova mosta, na teritoriji 28 lokalnih samouprava. Mionica, Svilajnac, Osečina, Ljig, Mali Zvornik – samo su neke od opština u Srbiji koje su bolje povezane zahvaljujući podršci EU.

Za ove radove izdvojeno je 7,1 miliona evra, kako bi se mostovi postojano uspravili tamo gde su najpotrebniji i ponovo služili čoveku i njegovim životnim potrebama. Među projektima izgradnje novih mostova našli su se tada veliki i zahtevni mostovi, ali i oni mali, jednako važni, koji su povezali meštane pojedinih sela sa njihovim poljoprivrednim gazdinstvima i omogućili da svakodnevne aktivnosti nesmetano obavljaju.

Pogledajte video-priču o sanaciji mosta u Svilajncu.

Podsetimo, Evropska unija podržava i mnogobrojne druge važne infrastrukturne projekte u Srbiji. Uz podršku EU, novi Žeželjev most, u Novom Sadu, dužine 474 metra, otvoren je za drumski saobraćaj 2018. godine. Evropska unija izdvojila je 35,3 miliona evra bespovratnih sredstava za izgradnju ovog mosta, uključujući i izgradnju prilaznih saobraćajnica. Rekonstruisan je i novosadski Most slobode, uz pomoć od 40 miliona evra bespovratnih sredstava Evropske agencije za razvoj.

Za izgradnju Novog savskog mosta u Beogradu i rekonstrukciju mosta „Gazela” Evropska investiciona banka obezbedila je povoljne zajmove od 160 i 33 miliona evra.

 

Mostovi su građeni u skladu sa unapred pripremljenim projektima za izgradnju, koji su morali da ispune standarde otpornosti, inženjersko-geološke, geodetske, geotehničke, hidrološke, saobraćajne i sve druge neophodne uslove, kako bi njihova stabilnost i sigurnost bila na najvišem nivou.

Solidarnost treba uvek da nas ujedinjuje i povezuje. Zato je EU prethodnih godina pomagala ne samo onima koje je poplava najviše ugrozila već je ulagala i u prevenciju. Stanovnici Valjeva i Obrenovca su među onima koji zbog te podrške danas žive znatno bezbednije.

U Valjevu je finansirana rehabilitacija pet kilometara nasipa duž reke Kolubare, a na reci Obnica realizuju se radovi na još jednom kilometru nasipa. U Obrenovcu je više od 40 kilometara odvodnih kanala očišćeno, popravljene su i obnovljene pumpe i rekonstruisane crpne stanice.

U okviru Projekta pomoći u obnovi putne infrastrukture nakon poplava, koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), a za koji je izdvojeno još 10,5 miliona evra bespovratnih sredstava EU, do kraja 2019. godine je, sa ciljem obnove i unapređenja infrastrukture, rekonstruisano devet, a izgrađeno pet mostova. Novi mostovi podignuti su na reci Rogačici u opštini Bajina Bašta, Dubnici u opštini Surdulica, Toplici u opštini Mionica, Cernici u opštini Loznica i kod Žitkovačke bare, u opštini Aleksinac.

Uz devet rekonstruisanih i pet novoizgrađenih mostova kroz Projekat pomoći u obnovi putne infrastrukture i 73 izgrađena mosta kroz Fond solidarnosti EU, ukupan broj izgrađenih i rekonstruisanih mostova uz podršku EU nakon poplava u Srbiji iznosi 87.

Pročitajte još:

Evropska unija i Srbija zajedno protiv poplava

Borba protiv poplava – Borba za budućnost

Evropska unija je od majskih poplava 2014. do sada u Srbiji uložila više od 170 miliona evra za oporavak od te elementarne nepogode, kao i za preventivne mere radi sprečavanja budućih poplava.