Pristupni pregovori sa Evropskom unijom grupisani su u šest klastera, a jedan od najvažnijih – ujedno i prvi, pod naslovom „Osnove“, obuhvata ključna poglavlja za vladavinu prava. Nova metodologija pristupnih pregovora zahteva ažuriranje znanja i sticanje novih veština.

Regionalna škola za javnu upravu (ReSPA) pokrenula je trodnevni program za jačanje kapaciteta i prvu u nizu obuka o klasterima pregovaračkih poglavlja za period 2024-2025, a obuke su održane u Beogradu .

Događaj je okupio 25 javnih službenika iz celog Zapadnog Balkana (uključenih u proces pristupanja EU), koji će unaprediti svoje znanje o najnovijim ažuriranjima vezanim za Poglavlje 23 (Pravosuđe i osnovna prava) i Poglavlje 24 (Pravda, sloboda i bezbednost).

Đulio Zani, koordinator za Poglavlje 23 iz Delegacije EU u Srbiji, istakao je značaj pregovora o pristupanju u okviru Klastera 1 i napredak postignut u ovim poglavljima za ukupan napredak integracija. “Novi, snažan zamah u procesu proširenja EU veoma je važan u novom geopolitičkom kontekstu. Ključna uloga se očekuje od novog Plan rasta u celom procesu“, rekao je Zani.

Branislav Stojanović, pomoćnik ministra pravde podvukao je značaj ovakvih multi-modularnih programa obuke za ukupan napredak u procesu pregovora o pristupanju.“ Uprkos izazovima sa kojima se suočavaju obe strane (EU i Zapadni Balkan), napori državnih službenika u unapređenju procesa pristupanja konstantno rastu“, rekao je Stojanović.

Genti Džadžiju, koordinator ReSPA programa, izjavio je: „Državni službenici treba da steknu specifična znanja, da stalno unapređuju svoje veštine i da ostanu posvećeni kontinuiranom stručnom usavršavanju. Učestvujući u aktivnostima od suštinske važnosti za njihov svakodnevni rad, oni pomažu svojim zemljama u napredovanju ka članstvu u EU“.

Istaknuti stručnjaci, Dr Aleksandar Andrija Pejović, ekspert za EU integracije, Dr Simonida Kačarska, direktorka Instituta za evropsku politiku Skoplje, Miodrag Radović, ekspert za EU integracije i Marija Vlajković, asistent na predmetima prava EU Univerziteta u Beogradu, vodili su obuku, a učesnici su razvili praktične veštine rešavanja problema u vezi sa osnovama pregovaranja. Kroz praktične vežbe i diskusije, istražili su trenutno stanje evropskih integracija, identifikovali ključne izazove na putu ka članstvu u EU i ispitali specifične reformske agende i oblasti politike u okviru Klastera 1.

Evropska unija je potvrdila svoju nedvosmislenu posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU i pozvala na ubrzani proces pristupanja i dalje unapređenje postepene integracije. Potreba za ubrzanim reformama i ekonomskim inicijativama koje će direktno koristiti građanima i pomoći rastu BDP-a po glavi stanovnika u fokusu je novog Plana rasta.

Osnova procesa i dalje leži u odgovarajućim Sporazumima o stabilizaciji i pridruživanju, integraciji tržišta i usklađivanju sa pravom EU. Izgledi za članstvo u EU su podsticaj za napredovanje i intenziviranje reformi na Zapadnom Balkanu, koje se uglavnom odnose na političko i ekonomsko upravljanje, borbu protiv korupcije, reformu javne uprave, vladavinu prava i medijske slobode, a uz podršku raspoloživih finansijskih instrumenata.

Osnovana kao zajednički poduhvat Evropske komisije i vlada Zapadnog Balkana, ReSPA više od deset godina umrežava ministarstva i institucije javne uprave regiona i povezuje ih sa Evropskom komisijom i ekspertima uključenim u reformu javne uprave država članica EU. Razmena znanja i iskustava utiče na efikasnije formiranje javnih politika i procesa neophodnih za uspješnu realizaciju reformskih procesa u javnoj upravi regiona.

Srbija je do sada iz evropske kase dobila skoro četiri milijarde evra bespovratne pomoći, a od toga samo za reformu javne uprave 215 miliona evra. Godišnje se iz pretpristupnih IPA fondova slije oko 200 miliona evra za upravljanje javnim finansijama i unapređenje rada lokalnih samouprava i nezavisnih institucija. Reforma javne uprave je jedan od najvažnijih elemenata procesa pristupanja Srbije EU, a tokom 2014. je stavljena i u prvi plan pregovora. Moderna i profesionalna javna uprava je ključni element za svaku zemlju članicu EU kako bi se efikasno sprovodili zakoni i kako bi se transparentno upravljalo sredstvima iz fondova EU. 

Pročitajte još:

https://europa.rs/sluzbenici-u-fokusu-reforme/

https://europa.rs/prvo-te-pitaju-zasto-to-ucis-a-kasnije-kako-si-to-naucio/

https://europa.rs/strucnost-i-efikasnost-na-ceni/

https://europa.rs/ulaganjem-u-zaposlene-do-efikasnije-javne-uprave/