Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se 25. novembra svuda u svetu. Prvi put je ustanovljen 25. novembra 1981. godine u Bogoti, u znak sećanja na sestre Mirabel koje su brutalno ubijene u Dominikanskoj Republici 1960. godine. Ujedinjene nacije su 1990. godine, ovaj datum zvanično potvrdile kao „Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama„.

Gotovo polovina žena u Srbiji, odnosno 1,7 miliona njih, doživi neki vid nasilja, bilo da je reč o fizičkom, verbalnom, psihičkom, ekonomskom ili seksualnom uznemiravanju i proganjanju. Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, posebna pažnja se posvećuje sprečavanju i zaštiti rodno zasnovanog nasilja nad ženama na selu, žena sa invaliditetom i Romkinja, kao i razvoju usluga u zajednici, kako bi se ženama žrtvama nasilja pružili svi vidovi podrške za prijavljivanje nasilja, kao i pomoći za njihovo osnaživanje i osamostaljivanje.

Priča o Dragani Ristić je samo jedna od priča o ženama koje, uprkos brojnim izazovima i poteškoćama, ne prestaju da rade na sebi i koje su se izborile za svoju samostalnost. Dragana je do 1999. sa porodicom živela u opštini Obilić na Kosovu. Nakon konflikta, ona je kao interno raseljeno lice živela u Kragujevcu gde je završila srednju školu. Godinama je sa suprugom i troje dece živela kao podstanar, ali kako Dragana ima preduzetnički duh, porodica je uspela da uštedi novac i kupi plac na kom su kroz projekat Evropske unije “Podrška održivom načinu života raseljenih lica i povratnika u Srbiji i dostojanstvenim stambenim rešenjima za njih“ izgradili montažnu kuću veličine 65 kvadratnih metara.

U okviru ovog projekta, Draganin preduzetnički duh je dodatno osnažen kroz ekonomski grant i poslastičarski kurs. Naime, u okviru ekonomskog granta, Dragana je dobila opremu za pravljenje kolača, a svoje poslastičarsko umeće dodatno je usavršila na profesionalnom kursu. „Od amatera, ja polako postajem pravi profesionalac i samim tim se osećam sigurnije i samostalnije“, kazala je Dragana i dodala da sve što želi je da izvede decu na pravi put i „da budu dobri, pošteni i obrazovani ljudi“.

Dragana Ristić sa porodicom (foto: “Podrška održivom načinu života raseljenih lica i povratnika u Srbiji i dostojanstvenim stambenim rešenjima za njih”)

Ovaj profesionalni kurs je bio korak dalje u njenom osnaživanju i potpunom finansijskom osamostaljivanju: „Ako jedna žena ima želju da radi, a nije u mogućnosti da je ostvari, onda joj je podrška u ekonomskom osnaživanju neophodna da dobije samostalnost. Bez podrške kroz projekat i podrške koju imam od porodice ne bih mogla da se izdignem i prevaziđem nedaće koje su me zadesile u životu.“

Projekat “Podrška održivom načinu života raseljenih lica i povratnika u Srbiji i dostojanstvenim stambenim rešenjima za njih“ fininsirala je Evropska unija. Projekat su realizovali Danski savet za izbeglice i Grad Kragujevac u saradnju sa opštinama Čačak i Gornji Milanovac, Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije