Gradovi i opštine koji su postigli napredak u oblasti rodne ravnopravnosti nagrađeni su za svoj rad priznanjima Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije.

Događaju je prisustvovala zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Mateja Norčič Štamcar. Ona je podsetila na to da je rodna ravnopravnost jedna od osnovnih evropskih vrednosti i imperativ razvoja, i naglasila da će Unija nastaviti da bude glavni partner Vladi Srbije u procesu unapređenja ove oblasti.

„Rodna ravnopravnost mora postati deo svakodnevnog života“, istakla je Norčič Štamcar i pozdravila je ideju Koordinacionog tela za godišnje nagrade.

Potpredsednica Vlade predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović je podsetila na to da se prethodnih godina zajedno sa partnerima – Ministarstvom za evropske integracije, Delegacijom EU u Srbiji i UN Women posebno radilo na ekonomskom osnaživanju žena kao važnoj vodilji za sve druge oblasti u rodnoj ravnopravnosti.

Potpredsednica Vlade je izrazila uverenje da će uskoro biti donesen novi zakon o rodnoj ravnopravnosti, jer je važno da imamo okvir koji omogućava dalje unapređenje ove oblasti i stvaranje jednakih mogućnosti za žene i muškarce.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović istakla je da suština kohezione politike počiva na ravnopravnom regionalnom razvoju, koji nije moguć bez uključivanja žena, kao što ni rodne ravnopravnosti nema bez njihovog ekonomskog osnaživanja.

Joksimović je ukazala na to da je Srbija pokazala da ne zaostaje za zemljama EU u pogledu rodne ravnopravnosti, naglasivši da imamo žene u najvišim strukturama političkog odlučivanja, što se dalje preliva i na lokalni nivo.

Prema njenim rečima, trogodišnji projekat „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ finansira se iz IPA fondova jer je suština da sve najbolje evropske tekovine, od infrastrukture do rodne ravnopravnosti, budu dostupne građankama i građanima Srbije.

Direktorka kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović ukazala je na to da je kroz projekat „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ više od 1.800 žena u prethodne tri godine direktno imalo koristi, a 8.000 njih indirektno.

Drugu godinu zaredom Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, u saradnji sa UN Women, dodeljuje godišnje nagrade, i to u pet kategorija.

Priznanje za rad lokalnog mehanizma za rodnu ravnopravnost ove godine dobila je Opština Aranđelovac, priznanje za angažovanje i koordinaciju lokalne samouprave i drugih aktera na polju unapređenja rodne ravnopravnosti Opština Knić i Grad Kruševac, priznanje za inovativne politike i prakse u rodnoj ravnopravnosti dobio je Grad Sombor i posebno priznanje za odgovor na ublažavanje posledica epidemije koronavirusa dobila je Opština Raška.