Srbija je postigla napredak u socijalnom uključivanju Roma i Romkinja, ali je potreban dodatni rad, dok pandemija koronavirusa preti da poveća nejednakosti, zaključak je današnjeg tehničkog dijaloga o delovanju državnih organa u ovoj oblasti.

Na sastanku su učestvovali predstavnici Vlade, Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, međunarodnih kao i organizacija civilnog društva, kao i donatora koji su kroz razmenu o ključnim postignućima i izazovima u najvažnijim oblastima, poput obrazovanja, zdravstva, ličnih dokumenata, stanovanja i zapošljavanja, procenili napredak i definisali naredne korake u procesu socijalnog uključivanja Roma i Romkinja.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Sem Fabrici, istakao je u uvodnoj reči da je pandemija povećala rizik nejednakosti socijalno ranjivih grupa i stoga je potrebno udvostručiti zalaganje za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja u Srbiji.

„Napravili smo dobar napredak u pogledu upisa Roma u matičnu knjigu rođenih odmah nakon rođenja, a u poslednjih pet godina 2000 ljudi je registrovano. Takođe smo pokrenuli inovativnu inicijativu u okviru koje smo formirali 50 mobilnih timova čime smo poboljšali pristup Roma osnovnim pravima. Samo tokom prošle godine, dodelili smo 1000 školarina romskim studentima“, rekao je ambasador Fabrici.

Ministarka za ljudska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić, istakla je da je prošle nedelje Vlada donela odluku o formiranju Koordinaciong tela za uključivanje Roma.

„Revidiraćemo i postojeću Strategiju za uključivanje Roma u skladu sa evropskim okvirom koji je nedavno donet.“

Minsitarka je takođe podsetila da se Srbija na samitu lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana 2019. i 2020. godine obavezala „na poboljšanje situacije Roma u svim oblastima života i rada, obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvo, stanovanje, upisa u matične knjige, smanjenja diskriminacije“ i da će na tome da nastavi da radi.

Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, Dalibor Nakić, osvrnuo se na postignute rezultate u procesu unapređenja položaja Roma u proteklom periodu.

„Svesni smo činjenice da su problemi Roma veoma kompleksni, da su međusobno povezani i da se prožimaju kroz više oblasti, zato se samo jednim sistematskim pristupom može uspešno doći do rešenja tih problema.“

Tokom sastanka predstavljen je i Izveštaj o realizaciji Operativnih zaključaka sa seminara „Socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji“ za period oktobar 2019 – oktobar 2021. godine.

Tehnički sastanak o socijalnom uključivanju Roma i Romkinja u Srbiji održan je u organizaciji Vlade Srbije i u partnerstvu sa Evropskom komisijom. Cilj ovog tehničkog socijalnog dijaloga je sumiranje postignutih rezultata i razmatranje prioriteta za budući period u oblasti socijalnog uključivanja jedne od najranjivijih društvenih grupa u Srbiji. Od 2011. godine, svake druge godine, Vlada u saradnji sa Evropskom komisijom organizuje seminare o socijalnom uključivanju Roma i Romkinja, a poslednji takav seminar organizovan je 2019.

Pogledajte izveštaj sa nedavnog otvaranja Evropskog romskog instituta za umetnost i kulturu.

Inkluzija Roma je u apsolutnoj saglasnosti sa načelom EU o punom poštovanju osnovnih prava svih građana. Kao takva, predstavlja jedan od osnovnih prioriteta država članica i zemalja kandidata. Evropska komisija je u oktobru 2020. usvojila novi desetogodišnji plan za podršku Romima u EU, sa akcentom na sedam ključnih oblasti: jednakost, inkluzija, učešće, obrazovanje, zapošljavanje, zdravlje i stanovanje.

Republika Srbija je u martu 2016. usvojila Strategiju za socijalno uključivanje Roma za period od 2016. do 2025. godine. Romi su jedna od najugroženijih, diskriminisanih i marginalizovanih grupa u Srbiji. Stoga, jačanje institucionalnih kapaciteta za inkluziju Roma na lokalnom nivou ima presudan značaj. EU je daleko najveći donator u Srbiji, uključujući proces inkluzije Roma, sa tekućim projektima vrednim 30 miliona evra.