Na dvodnevnoj konfrenciji „Unapređenje prava deteta kroz jačanje sistema pravosuđa i socijalne zaštite u Srbiji“, predstavljene su aktivnosti i rezultati ovog projekta koji sprovodi UNICEF u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, uz finansijsku podršku Evropske unije.

Ministarka pravde Nela Kuburović je istakla da su brojne aktivnosti ovog projekta integralni deo Akcionog plana za Poglavlje 23, u okviru dela koji je posvećen pravima deteta, uključujući i pravosuđe po meri deteta.

Kuburović je objasnila da je prioritet ovog projekta stavljen na efikasnu primenu vaspitnih naloga i vaspitnih mera vanzavodskog karaktera radi jačanja lične odgovornosti maloletnih učinilaca i njihove resocijalizacije u društvo.

Govoreći o rezultatima postignutim u četiri grada koji su obuhvaćeni pilot projektom, ministarka je navela da je broj izrečenih vaspitnih naloga u konstantnom porastu, te  ih je 2009. godine bilo izrečeno 211 vaspitnih naloga, a 2016. godine 1032, dok je više od 1.000 dece bilo upućeno na različite programe intervencija u cilju njihove resocijalizacije i reintegracije u društvo.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević je rekao da Srbija dosledno primenjuje odredbe Konvencije o pravima deteta iz 1989. godine. On je naveo da njegovo ministarstvo radi na podršci deci u okviru socijalne zaštite i da ne može, niti sme, ostati po strani i ne reagovati po pitanju slučajeva u kojima su deca u sukobu sa zakonom, žrtve ili svedoci, nego angažovati svoje kapacitete, pozvati i motivisati centre za socijalni rad kako bi zaustavilo i umanjilo navedene negativne tendencije.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici je rekao da je „prilagođavanje pravosudnih sistema deci u Evropi je jedan od važnijih elemenata programa EU”.

“Snažno se zalažemo za primenu Smernica Saveta Evrope o pravosuđu prilagođenom deci iz 2010. i njihovo uzimanje u obzir prilikom osmišljavanja pravnih instrumenata koji se tiču dece uključene u pravosudni system. Ove Smernice predstavljaju važan praktični instrument za države članice u procesu prilagođavanja pravosudnih sistema”, rekaoje ambassador EU.

On je istakao da EU podržava napore Srbije u oblasti pravosuđa na konkretan način. “Kroz naš instrument za pretpristupnu pomoć poznatiji kao IPA. Finansijska pomoć institucija EU Srbiji iznosi oko 200 miliona evra godišnje. Značajan deo te pomoći je usmeren na sektor pravosuđa – planirano je izdvajanje od preko 30 miliona evra u naredne dve godine”, naveo je Fabrici i istakao da su napori Srbije da se poboljšaju prava deteta “prilika koja otvara nove mogućnosti zahvaljujući kojima ćemo obezbediti da deca izrastu u građane čija se prava poštuju i čija su individualnost, ljudsko dostojanstvo, kapaciteti i potencijal da doprinesu demokratskim institucijama i inkluzivnom društvu zaštićeni”.

„Detinjstvo je ovde i sada” izjavio je Mišel Sen-Lo, direktor UNICEF-a u Srbiji “Zato moramo da učinimo sve što je u našoj moći da pravosudni i sistem socijalne zaštite rade u najboljem interesu deteta. Srbija je primer dobre prakse kada govorimo o radu sa maloletnim učiniocima ili u slučajevima kada deca žrtve u krivičnom postupku treba da daju izkaz pravosudnim organima”.

Dvodnevna konferencija, posvećena unapređivanju prava deteta kroz jačanje sistema pravosuđa i socijalne zaštite, omogućiće razmenu iskustava i naučenih lekcija iz oblasti primene vaspitnih naloga za maloletne učinioce krivičnih dela, zaštite dece žrtava u krivičnom postupku, unapređenja prava dece u građanskom sudskom postupku i jačanja kapaciteta pružalaca besplatne pravne pomoći.