Izložba fotografija „Primenjena nostalgija: Beograd – Madrid“ otvorena je u Institutu Servantes u Beogradu. Projekat Primenjena nostalgija, koji sprovodi Ministarstvo za evropske integracije Vlade Republike Srbije, zamišljen je kao serija zajedničkih izložbi fotografija dva fotografa, jednog iz Srbije i jednog iz zemlje predsedavajuće EU.

Autor iz Srbije, Zoran Ilić, boravio je u Madridu i fotografisao mesta, događaje, scene i ljude koji su ga podsetili na Beograd. U isto vreme, autor iz Španije, Virhilio Ernando Vanjo, posetio je Beograd i fotografisao grad i njegove žitelje objektivom nostalgičnog fotografa. Svaki je izabrao i predstavio publici po 20 fotografija koje najbolje ilustruju sve ono što približava dva grada. Izložba će biti organizovana i u Madridu, glavnom gradu zemlje predsedavajuće Savetom Evropske unije u toku predsedavanja. Izložba je otvorena do 30. avgusta.

Izložbu Beograd – Madrid koju organizuje Ministarstvo za evropske integracije, u saradnji sa Ambasadom Kraljevine Španije i Institutom Servantes, otvorili su ambasador Kraljevine Španije u Srbiji Raul Bartolome Molina, ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Ambasador Molina rekao je da je ovo prvi događaj u Beogradu od kako je Španija postala predsedavajuća EU, i izrazio uverenje da Španija i Srbija imaju puno zajedničkih osobina te da se to vidi i na izloženim fotografijama. „Nadam se da će osim ove izložbe dok je Španija predsedavajuća EU biti još sličnih događaja i da će one dalje približiti naše dve nacije, naše dve zemlje. Rekao bih da smo sada i bliže nego ikad, jer posle dužeg vremena imamo i direktne letove te puno ljudi putuje iz Srbije u Španiju, a pokušaćemo i da ljude iz Španije dovedemo u Srbiju – i turiste i investitore“, rekao je Molina.

Ambasador Žiofre je rekao da je ono što je zanimljivo na ovoj izložbi to koliko sličnosti ima između ovih fotografija i da se često ne vidi da li je nešto u Madridu ili Beogradu. „Puno pričamo o ujednačavanju zakona, o različitim poglavljima, međutim ove slike govore više i one kažu i da imamo zajedničku prošlost, zajedničku sadašnjost, a treba da imamo i zajedničku budućnost“, rekao je Žiofre.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je prilikom otvaranja izložbe rekao da Srbija i Španija imaju odlične političke odnose, da ekonomije sve više sarađuju, ali da su najčvršće veze one između naših ljudi, između naših naroda i gradova. „Ova izložba jedinstvena je prilika da njome ukažemo na to da Srbija kao kandidat za EU članstvo deli zajedničke evropske ideje i vrednosti, kako sa Španijom tako i sa ostalim državama članicama. Verujem da je glavna poruka i ove serije fotografija da svi zajedno treba predano da radimo na prevazilaženju onoga što nas razdvaja, istovremeno doprinoseći kulturnom diverzitetu, negovanju posebnosti i razumevanju među građanima“, rekao je Dačić.

Fotograf Zoran Ilić je rekao da je u Madridu bio sedam dana i da se sličnost dva naroda jako dobro vidi na fotografijama. „Mislim da imamo jako sličnu dušu, jako smo prijatni, gostoljubivi i ja sam se tamo stvarno osećao jako lepo kao da sam u svom gradu i bezbedno“, rekao je Ilić.

Fotograf Vanjo je istakao da je narod u Srbiji i Beogradu izuzetno prijateljski raspoložen: „Nisam uspeo u Beogradu da razumem ni jednu jedinu reč, ali svejedno mogu da kažem – Beograde volim te.“

Osnovni cilj projekta Primenjena nostalgija je unapređenje kulturne saradnje, promocija zemlje koja predsedava EU, promocija Srbije u članicama EU i širenje evropskih ideja i vrednosti među građanima Srbije, akcentovanjem kulture i kulturnih vrednosti i različitosti evropskih naroda, a time i značaja integracije Srbije u EU.