Reforma javne uprave je jedna od ključnih tačaka pomoći EU zemljama Zapadnog Balkana, tj. Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Bivšoj jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji (u daljem tekstu zapadnobalkanska šestorka). Ovih šest zemalja je suočeno sa zajedničkim izazovima u oblasti reforme javne uprave, uprkos nedavnom napretku koji je ostvaren u kontekstu procesa proširenja EU.

Prema godišnjim izveštajima Evropske komisije o napretku i izveštajima SIGMA Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, među izazovima reforme državne uprave na Zapadnom Balkanu su: unapređenje razvoja politika i zakonodavstva te koordinacionih kapaciteta i procesa, uključujući planiranje i sprovođenje procesa evropskih integracija, racionalizacija javne uprave i usaglašavanje linija odgovornosti, profesionalizacija i depolitizacija državne službe, razvoj i upravljanje ljudskim resursima, unapređenje kvaliteta, pristupačnosti i pružanja javnih usluga građanima i preduzećima i unapređenje sistema upravljanja javnim finansijama.

Regionalna saradnja je i dalje jedan od katalizatora procesa proširenja i jedan od ključnih faktora za sprovođenje sveobuhvatnih reformi i ostvarivanje održivog ekonomskog rasta na Zapadnom Balkanu. Zajednički problemi sa kojima se zapadnobalkanska šestorka suočava u procesu reforme javne uprave bi mogli biti efikasnije rešeni međusobnom evaluacijom i razmenom dobrih praksi.

Evropska komisija je u kontekstu Berlinskog procesa i Agende povezivanja za Zapadni Balkan 2016. pokrenula pilot projekat za razmenu mladih državnih službenika sa Zapadnog Balkana, odnosno Program EU za mlade profesionalce na Zapadnom Balkanu.

Trideset mladih državnih službenika (po pet iz svake zemlje Zapadnog Balkana) je učestvovalo u izvršnom programu koji je sproveden u saradnji sa školom Sciences Po i izvršnom programu koji je sproveden sa upravama domaćinima u svih šest zemalja Zapadnog Balkana.

Pilot projekat realizovan prošle godine je ubrzao i unapredio dve centralne komponente pristupnog procesa na Zapadnom Balkanu: reformu javne uprave i regionalnu saradnju. Na osnovu ohrabrujućih rezultata pilot projekta koji su predstavljeni na Samitu u Trstu održanom u julu 2017, Evropska komisija je, nakon dobijanja pozitivnog mišljenja Odbora IPA (države članice), odlučila da Program EU za mlade profesionalce na Zapadnom Balkanu produži za još dve godine.

Ovaj dvogodišnji program samim tim predstavlja nastavak pilot programa i nadovezuje se na njegove opšte i posebne ciljeve kao i ohrabrujuće rezultate.

Opšti cilj

Opšti cilj obnovljenog programa je „doprinos ostvarivanju napretka u pristupnom procesu i produbljivanju regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu”.

Posebni ciljevi

U nastavku su opisani posebni ciljevi programa:

  • Cilj 1: Izgradnja profesionalnih kapaciteta i priprema sledeće generacije državnih službenika i kreatora politika na Zapadnom Balkanu kojima će biti povereno vođenje pristupnog procesa i koji će biti nosioci promena u svojim društvima, konkretno onih predviđenih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i procesom pristupnih pregovora;
  • Cilj 2: Promovisanje elementa regionalne saradnje u okviru procesa evropskih integracija na nivou državne uprave prekograničnim povezivanjem mladih lidera i nosioca promena i olakšavanjem vršnjačkog učenja i razmene najboljih praksi.

Tražimo državne službenike sa dve do pet godina radnog iskustva u državnoj upravi iz svake od zemalja Zapadnog Balkana. Na konkurs se mogu prijaviti državni službenici koji rade na formulisanju politika i strateškom planiranju u kabinetima premijera, ministarstvima finansija, strateškim jedinicima ministarstava za spoljne poslove i ministarstava za evropske integracije/vladinih direkcija/organa za evropske integracije kao i državni službenici iz drugih resornih ministarstava uključenih u proces evropskih integracija.

Program predviđa četvorenedeljni prilagođeni program obuke koji se odvija u dvama ustanovama: Sciences Po u Francuskoj (decembar 2017) i na Koledžu Evrope u Belgiji (januar/februar 2018). Kratko trajanje programa omogućuje državnim službenicima da ograniče odsustvovanje s posla, a prilagođenost programa odgovara profilima svakog učesnika ponaosob i potrebama javnih uprava zemalja na Zapadnom Balkanu.

Nakon završenog programa obuke, državni službenici će učestvovati u regionalnoj razmeni, što znači da će svako od njih provesti dve nedelje (mart/april 2018) u organu javne uprave u susednoj zemlji Zapadnog Balkana/korisnici programa IPA II.

Komponenta regionalne saradnje programa će omogućiti međusobnu evaluaciju i učenje te razmenu dobrih praksi i pomoći će učesnicima da bolje razumeju susede, čime će se doprineti naporima u pravcu pomirenja u regionu.

KLJUČNI DATUMI

PRIJAVLJIVANJE

25. septembar – 10. oktobar 2017.

RAZGOVORI SA POTENCIJALNIM UČESNICIMA

  • Priština: 23. i 24. oktobar 2017.
  • Tirana: 25. i 26. oktobar 2017.
  • Podgorica: 31. oktobar i 1. novembar 2017.
  • Beograd: 2. i 3. novembar 2017.
  • Sarajevo: 6. i 7. novembar 2017.
  • Skoplje: 9. i 10. novembar 2017.

OBUKA

3 – 16. decembar 2017 – Sciences Po, Francuska

28. januar – 10. februar 2018 – Koledž Evrope, Belgija

OSTALE RAZMENE I DOGAĐAJI U 2018.

Mart / april 2018 – dvonedeljna razmena u okviru Zapadnog Balkana

Maj 2018 – Regionalna konferencija i događaj za razmenu naučenih lekcija, Crna Gora

Preuzmite PDF verziju otvorenog poziva

*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 SB UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnoti Kosova.