Mesec dana pre nego što će Srbiju zadesiti najveće poplave u poslednjih sto godina, 14. aprila 2014, završen je projekat pod nazivom “Prekogranična zaštita i spasavanje od poplava” koji je finansirala Evropska unija. Sve aktivnosti projekta su našle praktičnu primenu tokom katastrofalnih poplava koje su pogodile Srbiju. Korisnici, odnosno učesnici projekta su bili angažovani u spasavanju sa poplavljenih područja.
Projekat su realizovali Sektor MUP-a Crne Gore za vanredne situacije i civilnu bezbednost i MUP Republike Srbije u saradnji sa FORS Montenegrom. Projekat je za cilj imao smanjenje rizika od nesreća izazvanih prirodnim nepogodama u Srbiji i Crnoj Gori. Tokom primene projekta, obe strane su obezbedile neophodnu opremu za spasavanje. Čak 45 članova lokalnih jedinica za zaštitu i spasavanje iz obe zemlje je obučeno za spasavanje u brzacima ili u slučaju poplava.
Tim MUP-a Srbije za spasavanje na vodi iz Prijepolja bio je angažovan tokom akcija evakuacije stanovništva u poplavljenim područjima. Oprema korišćena na terenu dobijena je u okviru prekograničnog projekta i obuhvatala je vozilo Dacia Duster, prikolicu za prevoz čamaca, dva čamca za spasavanje, ronilačka odela, te termo odela za ronjenje, kombinezone, ronilačke čizme, prsluke za spasavanje, odela za pecanje, spasilačku užad, zaštitne kacige, vreće za spavanje, komplete prve pomoći, signalne lampe, signalne pištaljke, bove, itd.
Tim za spasavanje na vodi sastavljen od šest pripadnika vatrogasne službe Prijepolja je mobilisan u rano ujutru 15. maja 2014, te pod punom opremom za spasavanje na vodi i sa dva čamca poslat u poplavljena područja na teritoriji opštine Čačak, gde je učestvovao u evakuaciji i spasavanju oko 200 ljudi, uglavnom dece, žena i starijih lica iz mesta Konjevići, Preljine i Baluga.
Nakon poboljšanja situacije i povlačenja vode iz ovog područja, tim je 17. maja prebačen na područje Šapca. Tamo je spaseno oko 150 žitelja sela Majur, Dragojevac i Bogatić. Osim toga, tim je bio angažovan i na terenskom radu koji je uključivao kontrolu situacije i evakuaciju, te zaštitu fabrike “Zorka” u Šapcu.
Ekipa je 20. maja upućena na teritoriju opštine Vladimirci, tačnije u mesta Provo i Dragojevac gde je postojala opasnost od pucanja brane na Savi. Ovom prilikom je spaseno i evakuisano 150 stanovnika iz oko 50 domaćinstava.
U ovim aktivnostima bilo uključeno 19 spasilaca iz Crne Gore obučenih za spasavanje u brzacima u okviru prekogranične saradnje između Srbije i Crne Gore u oblasti zaštite od poplava. Vatrogasna služba Berana je uputila u Šabac 10 spasilaca obučenih za spasavanje u brzacima, dok je vatrogasna služba Nikšića uputila pet spasilaca na područje Obrenovca na pet dana.
Svi spasilački timovi su učestvovali u evakuaciji stanovništva iz poplavljenih područja i spasavanju materijalnih dobara i stoke, isušivanju podruma i drugih prostorija, dostavi hrane i vode, te popisu stanovništva u koordinaciji sa timom za vanredne situacije Republike Srbije.
Tim vatrogasne jedinice iz Prijepolja za spasavanje na vodi je proveo sedam dana na terenu sa opremom dobijenom u prekograničnom projektu Srbije i Crne Gore koji se pokazao efikasnim, te korisnim za građane u slučaju poplave.
Oni će nastaviti sa zaštitom i spasavanjem koristeći sve oblike prekogranične saradnje, sa ciljem preduzimanja zajedničkih akcija u slučaju vanrednih situacija poput šumskih požara ili tehničkih i tehnoloških nesreća.