Na šestom sastanku pristupne konferencije sa Srbijom na ministarskom nivou održanom danas u Luksemburgu otvorena su poglavlja 7 – intelektualna svojina i poglavlje 29 – carinska unija.

Delegaciju Evropske unije je predvodila Helena Dali, ministar za evropske poslove i jednakost Malte, u ime malteškog predsedništva Saveta EU. Evropsku komisiju je predstavljao Kristijan Danijelson, generalni direktor za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju. Na čelu delegacije Srbije je bila Jadranka Joksimović, ministar bez portfelja zadužena za evropske integracije.

Zaključno sa današnjom konferencijom u pregovorima je otvoreno 10 od ukupno 35 poglavlja, od kojih su dva odmah i privremeno zatvorena. Kako bi se proces nastavio, prema potrebi će biti dogovarene naredne konferencije o pristupanju u drugoj polovini 2017. Pristupni pregovori su pokrenuti u januaru 2014.

Otvorena poglavlja

Unija je pažljivo razmotrila trenutnu pripremljenost Srbije u pogledu poglavlja 7 – intelektualna svojina i poglavlja 29 – carinska unija. Pod uslovom da Srbija nastavi sa ostvarivanjem napretka u harmonizaciji i primeni pravnih tekovina EU u ovim poglavljima, EU napominje da je neophodno ispuniti još nekoliko merila kako bi ova poglavlja bila privremeno zatvorena.

Osim toga, EU napominje da će posvetiti posebnu pažnju praćenju svih specifičnih pitanja navedenih u zajedničkim pozicijama. Praćenje napretka u usaglašavanju i sprovođenju pravnih tekovina će biti nastavljeno tokom čitavog trajanja pregovora. EU će se ponovo pozabaviti ovim poglavljima u odgovarajućem trenutku.

Merila za svako poglavlja su navedena u nastavku:

Poglavlje 7 – pravo intelektualne svojine

  • Srbija treba da unese sve neophodne zakonodavne izmene kako bi osigurala iscrpljenje prava u svim oblastima od datuma pristupanja.
  • Srbija treba da uskladi svoje zakonodavstvo sa pravnim tekovinama Unije u kontekstu autorskih i srodnih prava, patentiranja i brendiranja.
  • Srbija treba da obezbedi odgovarajuće administrativne kapacitete za registraciju prava intelektualne svojine; i da ostvari dobre rezultate u pogledu sprovođenja prava od strane nadležnih upravnih i organa građanskog i krivičnog pravosuđa.

Poglavlje 29 – carinska unija 

  • Srbija treba da nastavi da usvaja zakone u oblastima koje zahtevaju dalje usklađivanje; ovo se konkretno odnosi na zakone o oslobađanju od carinskih dažbina, upravljanju carinskim rizicima i bezbednosnim aspektima, kulturnim dobrima i prekursorima droga.
  • Srbija treba da primenjuje carinska pravila dosledno i efikasno u svim carinskim ispostavama, prvenstveno u oblastima obrade deklaracija, porekla, pojednostavljenih procedura, prava intelektualne svojine i selektivnosti kontrola i analize rizika (uključujući automatizovanu analizu rizika pre ulaska odnosno izlaska koja će obuhvatiti sve vidove transporta).
  • Srbija treba Komisiji da predstavi sveobuhvatne i koherentne strategije carinskog poslovanja i strategije informaciono-komunikacionih tehnologija te da ostvari zadovoljavajući napredak u razvoju svih neophodnih IT sistema za međusobnu povezanost.