U okviru ArtLink festivala, održana je Međunarodna konferencija „Ženske umetničke veze“ u Muzeju Vuka i Dositeja i Mađarskom kulturnom centru u Beogradu, uz podršku Delegacije EU u Srbiji, Ministarstva kulture Republike Srbije, Muzeja Vuka i Dositeja, Narodnog muzeja, Ambasade Portugala, i Hungarikuma – odeljenja za kulturu Ambasade Mađarske u Srbiji. Ova konferencija prati nova dešavanja u kulturnom sektoru sa snažnim fokusom na žene, u cilju razvoja partnerstava, koprodukcija, međunarodnih umetničkih razmena, i pozicioniranja Beograda i Srbije kao značajne kulturne destinacije.

Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, Plamena Halačeva, u uvodnom obraćanju je istakla značaj programa Kreativne Evrope u kom učestvuje i Srbija, i navela nekoliko projekata čiji cilj je osnaživanje umetnica i žena u kulturi, poput dvogodišnjeg projekta koji je počeo u februaru ove godine, „Moć žena u stripu – WomCom“, koji se bavi se osnaživanjem strip umetnica, promocijom njihovog ravnopravnog tretmana u smislu plaćanja, vidljivosti i reprezentacije, ali slikom i ulogama žena u stripu.

„Kroz istoriju, žene su koristile svoju kreativnost kako bi prevazišle rodne stereotipe i postigle rodnu ravnopravnost. Umetnice koje su pionirke u ostvarivanju ženskih prava su slavljene ne samo zbog njihove umetnosti, već i zato što su bile agenti socijalnih promena. I upravo ova dvojna uloga  je bliska mom srcu, ali i Evropskoj uniji uopšte, koja se veoma zalaže za osnaživanje žena u svim sferama života, uključujući sektore kulture i kreativnih industrija“, istakla je Halačeva.

Savetnica ministarke za kulturu, Gordana Predić, je istakla da Ministarstvo kulture podržava inicijative koje promovišu umetničke talente i kreativne raznolikosti, i da ova konferencija predstavlja dragocenu priliku da se istraže perspektive žena u umetnosti i kulturi, kako u Srbiji, tako i širom sveta.

„Ženski umetnički izrazi imaju ključnu ulogu u oblikovanju kulturnog identiteta naše zemlje“, kazala je Predić.

„Žene su kroz istoriju bile manje uključene u različite društvene sfere. Ja se iskreno nadam da angažovanjem kroz lokalne nevladine organizacije, kroz Vladu, kroz međunarodne organizacije, mi pomeramo statistiku i pomeramo je“, kazala je Jelena Jovanović, predstavnica UN Women u Srbiji.

Pijanistkinja Jovanka Višekruna Janković koja je pokrenula ovu žensku platformu, istakla je da kroz ovu konferenciju želi da okupi i razvije mrežu žena umetnica i menadžerki koje su inicijatorke i osnivačice kulturnih programa i festivala, kao i žena koje zauzimaju značajnu ulogu u svetu biznisa i koje svojim aktivnostima donese pozitivne promene koje imaju širi društveni značaj.

Među učesnicama ove međunarodne konferencije su predstavnice značajnih festivala, institucija kulture i umetnice iz Portugala, Bugarske, Mađarske, Jermenije, Poljske, Slovačke, Belgije, Nemačke, Sjedinjenih država, Koreje i predstavnici evropske festivalske mreže, zatim predstavnici kulturnih diplomatskih misija u Srbiji – kulturnih instituta Poljske, Češke, Mađarske i Slovačke, i predstavnice biznisa.

Učesnici će predstaviti svoje priče i praktična iskustva i otvoriti debatu o važnim temama vezanim za kreativnost i ideje koje mogu da pokrenu izgradnju mostova, zajedničkih projekata i poslovnih veza. U okviru konferencije biće otvorena i izložba „Ženske umetničke priče“, umetnica okupljenih oko ArtLink-a: Tamara Kusovac, Ivana Martić, Marija Dokmanović, Milica Živadinović i Ljiljana Burčul u prostoru Muzeja Vuka i Dositeja, u saradnji sa kustosima muzeja, Miodragom Tomićem i Elijanom Gavrilović.

Pored i izložbe, u muzičkom delu nastupiće violončelistkinja Isabel Važ iz Portugala, pijanistkinja Jovanka Višekruna Janković i mlada talentovana violinstkinja Lana Zorjan.