Evropska komisija je objavila Izveštaj o konvergenciji za 2014, u kom se procenjuje spremnost osam država članica da se pridruže evro zoni. Ove države su napravile nejednak napredak na putu prelaska na evro, ali se Litvanija izdvaja od ostatka grupe jer sada ispunjava kriterijume za pristupanje, navodi se u saopštenju Komisije.

Evropska komisija stoga predlaže da Savet ministara EU odluči da Litvanija pređe na evro 1. januara 2015. Savet će o ovome doneti konačnu odluku u drugoj polovini jula, nakon što o ovom pitanju budu raspravljali šefovi država i vlada na sastanku Evropskog saveta 26. i 27. juna, i nakon što se o ovome izjasni Evropski parlament.

Spremnost Litvanije da pređe na evro se ogleda u njenim dugogodišnjim naporima za sprovođenje promišljenih fiskalnih politika i ekonomskih reformi. Ovakav tempo reformi, za koji je delimično odgovorno pridruživanje Litvanije EU pre deset godina, doveo je do ogromnog poboljšanja kvaliteta života Litvanaca; BDP Litvanije po stanovniku se povećao sa samo 35% proseka EU u 1995, na predviđenih 78% u 2015.”, rekao je Oli Ren, potpredsednik Komisije zadužen za ekonomska i monetarna i pitanja evra.

image(1)

„Ekonomska i monetarna unija je i dalje privlačna zajednica za članstvo. Evrozona danas ima efikasniju koordinacju ekonomske politike, snažni finansijski mehanizam za zaštitu stabilnosti, a od ove godine je postala i bankarska unija. Litvanija je rešena da u svemu ovome učestvuje i doprinese daljem unapređenju. Zahvaljujući naporima ostvarenim u prethodnih pet godina, ovaj brod je sada mnogo zahvalniji za uravljanje nego što je to bio slučaj u trenutku izbijanja krize”, dodao je Ren.

Od sedam preostalih država članica sa takozanim ‘izuzećem’ (Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunija i Švedska), nijedna trenutno ne ispunjava kriterijume za prelazak na evro. Njihova situacija će biti ponovo razmatrana za dve godine.

Integralno saopštenje Komisije