Nakon prezentacije predsednika Junkera i potpredsednika Katainena, kolegijum je danas raspravljao o nacrtu zakona SAD-a o sankcijama Rusiji („Suzbijanje uticaja Rusije u Evropi i Evroaziji“).

Komesari su izrazili zabrinutost pre svega zbog potencijalnog uticaja predloga zakona na energetsku nezavisnost EU. Iz predloga zakona koji je dobio podršku Predstavničkog doma Kongresa zaključeno je da je niz pitanja koja se tiču energetike uzet u obzir.

Zakon, međutim, predviđa uvođenje sankcija svim kompanijama (uključujući evropske) koje učestvuju u razvoju, održavanju, modernizaciji ili popravci ruskih izvoznih gasovoda.

U zavisnosti od primene zakona, ovo bi moglo da se odrazi na infrastrukturu za distribuciju energenata ka Evropi, na primer na održavanje i nadogradnju gasovoda u Rusiji kojima se snabdeva ukrajinski tranzitni sistem.

Zakon bi mogao da utiče i na projekte koji su ključni za ostvarivanje ciljeva EU u pogledu diversifikacije, poput projekta izgradnje baltičkog pogona za proizvodnju tečnog prirodnog gasa. Komesari su podvukli značaj sankcija protiv Rusije i značaj njihove stroge primene, ali su istovremeno izrazili zabrinutost zbog potencijalnih negativnih političkih posledica nacrta zakona. Kako je istaknuto na samitu G7 u maju, saveznici moraju da koordiniraju uvođenje novih sankcija.

Predsednik Žan-Klod Junker je rekao: „EU je u potpunosti posvećena primeni sankcija protiv Rusije. Međutim, jedinsveni stav grupe G7 u pogledu sankcija i bliska koordinacija među saveznicima imaju presudan značaj za sprovođenje sporazumâ iz Minska. Ovo je osnovni cilj EU i SAD-a. Američki nacrt zakona može imati nenamerne unilateralne posledice po energetsku bezbednost EU. Zato je Komisija danas odlučila da će, ukoliko interesi EU ne budu uzeti u obzir u dovoljnoj meri, preduzeti adekvatne mere u roku od nekoliko dana. Ako je Amerika na prvom mestu to ne može značiti da su interesi Evrope na poslednjem.”

EU trenutno koristi sve diplomatske kanale kako bi predočila svoje razloge za zabrinutost SAD-u i njenim sveznicima. Komisija nastavlja pomno da prati tekući zakonodavni proces u SAD-u i naknadno sprovođenje zakona i spremna je da brzo preduzme mere ukoliko to bude neophodno.