Ambasadorka Francuske u Beogradu Kristin Moro izjavila je danas da su ljudske aktivnosti uzrok velikih klimatskih promena i povećanja globalne temperature, zbog čega se konferencija u Parizu o klimi krajem godine održava pod oznakom „hitno“.

Moro je, na skupu „Klimatske promene – zašto je važno“ u okviru manifestacije Dan otvorenih vrata ambasade Francuske, istakla da su suše, požari, uragani, poplave i kiše posledice ljudskih aktivnosti i povećanja emisije gasova staklene bašte.

Mesto: Beograd Datum: 22.06.2015 Dogadjaj: EVROSERVIS/DRUŠTVO/EKOLOGIJA - razgovor i susret sa studentima i predstavnicima nevladinog sektora (NVO) koji se bave ekologijom, na temu "Klimatske promene – zašto je to važno?" u organizaciji Ambasade Francuske u Srbiji i EU Info Centar u okviru manifestacije "Otvorena vrata ambasada"  Licnosti: Kristin (Christine) Moro - ambasadorka Francuske u Srbiji, Branimir Jovanoviæ - direktor Muzeja "Nikola Tesla", Rambo Amadeus (Antonije Pušiæ)

 

 

 

 

 

 

 

Imali smo protokol iz Kjota, usvojen 2005. godine, koji je trebalo da reguliše tu oblast, ali nisu ga sve zemlje ratifikovale. Cilj konferencije u Parizu je da postignemo dogovor da se ograniči rast temperature na dva stepena do kraja veka, rekla je Moro.Prema njenim rečima, biće razgovora i o novcu, jer te sve promene koštaju.

Ekonomske analize pokazale su, međutim, da manje koštaju mere za ograničenje dejstva klimatskih promena nego da se ništa ne preduzme, rekla je Moro.

 

Moro je pozdravila najavu Vlade Srbije od 11. juna, kojom je najavila učešće na konferenciji i obavezala se da smanji emisiju gasova staklene bašte za 9,3 odsto do 2030. godine, u odnosu na 1990. godinu, dodala je Moro.

Ona je istakla da se Srbija priprema za članstvo u Evropskoj uniji (EU) i svi znaju za veliki rad delegacije EU i ambasada kako bi joj se pomoglo.

Francuska je u tradicionalnim prijateljskim vezama i ne mogu odvojiti našu bilateralnu saradnju od pomoći u evropskim integracijama, rekao je Moro.

Direktor Muzeja „Nikola Tesla“ i stručnjak za obnovljive izvore energije Branimir Jovanović predstavio je ukratko rad Nikole Tesle i objasnio zašto njegovo ime vezuju za budućnost, napominjući da je radio na tri grupe projekata koje imaju globalni potencijal.

Tesla je radio na polifaznom sistemu, odnosno na naizmeničnoj struji, pokušavao je da reši energetski problem čovečanstva i bavio se sistemom bežične komunikacije, napomenuo je Jovanović.

FoNet-CITIZEN-MORO

 

Prema njegovim rečima, Tesla je 4. jula 1899. godine otkrio rezonantnu frekvenciju zemlje, koja je naučno potvrđena tek šezdesetih godina 20. veka.

Teslina doktrina je bila da čovečanstvo pokušava da reši samo socijalne probleme i zbog toga izaziva nestabilnosti. Potrebno je rešiti i moralne dileme, rekao je Jovanović.

Muzičar Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, ocenio je da čovečanostvo ima tehnologije, znanje i novac da pitanje klimatskih problema reši preko noći, ali se to ipak ne čini.

Balkan troši pet puta više energije po stanu nego Danska i to samo zbog energetske efikasnosti, rekao je Pušić.

On je naveo svoj primer, istakavši da je investirao manje od 2.000 evra u razne ekološke projekte u kući i smanjio račun za struju za tri puta, čime je za manje od tri godine isplatio svoju investiciju.